Úvod » Aktuality » Divadelné storočie: stopy a postoje

Divadelné storočie: stopy a postoje

V rámci Roku slovenského divadla pripravil Divadelný ústav v spolupráci so Slovenským národným múzeom rozsiahlu reprezentatívnu výstavu s názvom Divadelné storočie: stopy a postoje. Navštíviť ju môžete od 28. februára do 5. októbra 2020 v priestoroch Historického múzea SNM na druhom poschodí Bratislavského hradu.

Výstava odhaľuje hlavné smery, udalosti a osobnosti slovenského profesionálneho divadla od jeho začiatkov až po súčasnosť a akcentuje tie kultúrne a spoločenské udalosti, ktoré najviac vplývali na rozvoj slovenského divadla.
Výstava sa rozkladá na ploche 1 500 m2, prináša viac než tisíc exponátov zo Slovenska a zahraničia a jej kurátorský tím tvorí trinásť renomovaných teatrológov a divadelných historikov. Výtvarné a architektonické riešenie navrhol významný slovenský scénograf pôsobiaci v zahraničí Boris Kudlička.

Výstavu možno navštíviť počas otváracích hodín Historického múzea SNM na Bratislavskom hrade každý týždeň od utorka do nedele. V pondelok je expozícia zatvorená. Viac informácií o výstave Divadelné storočie: Stopy a postoje sa dozviete na webovej stránke Divadelného ústavu a na webovej stránke projektu Rok slovenského divadla 2020.
Vernisáž výstavy sa bude konať vo štvrtok 27. februára 2020 o 17:00 hod. v Zimnej jazdiarni na Bratislavskom hrade.
Rok 2020 je pre celú slovenskú kultúrnu a divadelnú obec rokom mimoriadnych osláv. V tomto roku si pripomíname jedinečné jubileum – 100. výročie založenia Slovenského národného divadla (1. marec 1920), ktoré otvorilo novú éru v dejinách divadla na území Slovenska. Zároveň si v roku 2020 pripomíname aj 190. výročie uvedenia prvého ochotníckeho predstavenia na našom území (Liptovský Mikuláš, 22. august 1830), ktoré možno považovať za začiatok organizovaného slovenského divadelníctva, ktoré neskôr vyústilo do vzniku slovenského profesionálneho divadla.

Organizátor: Divadelný ústav. Viac info na webovej stránke RokDivadla.sk.

Tento článok bol zverejnený 13. 2. 2020.

Technická podpora

Našli ste chybu na tejto stránke? Napíšte nám to prostredníctvom tohoto formulára.