V dňoch 5. – 8. júna 2025 sa v Liptovskom Mikuláši uskutočnil jubilejný 50. ročník celoštátnej postupovej súťaže a prehliadky neprofesionálneho divadla dospelých Belopotockého Mikuláš. Festival sa stal živým stretnutím minulosti, prítomnosti i budúcnosti slovenského ochotníckeho divadla. Oslavou komunity, ktorú celé desaťročia spája rovnaká vášeň – divadlo.
Štvordňová divadelná šnúra ponúkla pohľad do minulosti festivalu, súťažné inscenácie a rozbory, intenzívne prežívanie toho, čím žijeme dnes, a zároveň otvorila priestor na otázky budúceho smerovania tvorby, ako aj našej spoločnosti.
„Belopotockého Mikuláš je dôkazom toho, že aj uprostred neistôt môže pretrvávať niečo pevné, silné a krásne – túžba slobodne tvoriť, stretávať sa, rozprávať sa o svete jazykom divadla. Nie pre slávu. Ale preto, že veríme, že to má zmysel, že nás to napĺňa, povznáša.“ – Eva Štofčíková, organizátorka festivalu
Na festivale sa predstavilo 13 divadelných súborov z celého Slovenska – víťazi krajských kôl súťaže, ktorí priniesli do Liptova silné, často spoločensky angažované inscenácie reflektujúce témy slobody, dôvery, identity či polarizácie spoločnosti. Festivalom sprevádzali moderátorky Vanesa Hagyungová a Barbora Mokošová.
Hlavnú cenu a priamy postup na festival Scénická žatva – najstarší ochotnícky festival v Európe – získalo Divadlo dNO z Námestova za inscenáciu HRANICA/GRANICA v réžii Lukáša Kubíka. Inscenácia zasadená do roku 1920, keď Poľsko vznieslo územné nároky na Oravu, nie je len historickým príbehom, ale nadčasovým obrazom polarizácie, manipulácie a hľadania identity pod tlakom klamlivých propagánd.
Do zlatého pásma s návrhom na postup boli zaradené aj Divadlo RAMAGU (Karol), Divadlo Neskorý zber (Lúzri) a Divadlo DISK (Konvekcia. Idioti sú tí druhí!).
Porota zároveň udelila 11 špeciálnych cien.
Festivalový život obohatili aj inscenácie Divadla z Dvora, Divadla „A“ a divadla SHANTI, Divadla na TrakOch, Divadla KĽUD, Medzibrodského kočovného divadla, Divadelného súboru Štronzo, Sološnických divadelníkov, Divadla G a Divadelného súboru Jána Chalupku.
Tradičnou a neoddeliteľnou súčasťou podujatia boli aj odborné semináre vedené porotou v zložení: Jozef Krasula (predseda), Renata Jurčová, Jana Mikitková, Juraj Bielik a Ján Marcinek. Slávnostné otvorenie sprevádzala originálna hudba Tomáša Pohorelca na text Hamletovho príhovoru k hercom. Talkshow Pamätníci na divánepriniesla emócie a spomienky režisérskych a hereckých osobností, ktoré stáli pri zrode a formovaní tohto festivalu. Moderátori Matej Moško a Zuzana Galková vyspovedali režisérov Jozefa Krasulu, Dušana Vicena, Vladimíra Benka, herečku Evu Faškovú (Baluchovú) a hercov Júliusa a Gabriela Obernauerovcov.
Hudobnú atmosféru dotvorili koncerty kapiel ES JAZZ kvarteto a GASTRO FOLK PUNK.
Festivalové recenzie, zákulisné momenty, rozhovory a postrehy zaznamenával opäť festivalový denník Bravó pod vedením šéfredaktorky Zuzany Galkovej.
Počas festivalu sa uskutočnili dva tvorivé workshopy: Komika podľa Shakespeara s lektorom Kamilom Žiškom a Dráma pri káve s lektorkou Alexandrou Štefkovou. Oba sa venovali praktickým zložkám divadelnej tvorby: herectvu, réžii a dramaturgii.
K 50. výročiu patrila aj retrospektíva – tri výstavy fotografií z histórie festivalu boli rozmiestnené nielen vo foyeri Domu kultúry v Liptovskom Mikuláši, ale aj na netradičných miestach – na bývalom stánku PNS na Ulici 1. mája a na autobusovej zastávke. Výstavy ostávajú prístupné širokej verejnosti aj po skončení festivalu.
Symbolickým vyvrcholením programu bolo hosťovanie Slovenského národného divadla s inscenáciou AKCIA B, v ktorej účinkovali Martin Huba, Zuzana Kocúriková, Daniel Žulčák a Michaela Trokanová. Herecká legenda Martin Huba pred vyhlásením výsledkov predniesla osobný príhovor, ktorý sa stal manifestom spoločnej zodpovednosti profesionálov a ochotníkov voči svetu, ktorý formujeme umením.
Festivalový okamih sa neskončil poslednou oponou. Oslava 50. výročia Belopotockého Mikuláša pokračuje do konca roku – v decembri 2025 uvedieme publikáciu o histórii festivalu, ktorú pokrstíme počas večera plného diskusií, vzácnych hostí a premietania krátkeho filmu.
Ďakujeme všetkým partnerom, ktorí prispeli k vytvoreniu výnimočnej atmosféry festivalu a venovali knihy či vstupenky do divadiel: Divadelný ústav (Bratislava), Časopis kød – konkrétne ø divadle, vydavateľstvo a kníhkupectvo Artforum, Slovenské národné divadlo, Divadlo Jána Palárika v Trnave, Divadlo Jozefa Gregora Tajovského (Zvolen), Divadlo Jonáša Záborského (Prešov), Divadlo Pavla Országha Hviezdoslava (Bratislava).
Vyhlasovateľom a odborným garantom festivalu je Národné osvetové centrum, hlavným organizátorom je Liptovské kultúrne stredisko. Podujatie finančne podporili Národné osvetové centrum, Žilinský samosprávny kraj a mesto Liptovský Mikuláš. Hlavné dejiská programu boli Dom kultúry v Liptovskom Mikuláši a Kultúrny dom v Palúdzke.
Viac informácií o podujatí nájdete na webovej stránke www.nocka.sk v časti Súťaže a NU a na webovej stránke www.lks.sk.







