Úvod » Aktuality » 51. ročník festivalu amatérskej fotografickej tvorby AMFO 2023

51. ročník festivalu amatérskej fotografickej tvorby AMFO 2023

AMFO 2023 1200x675 článok
Pripravte sa na trojdňovú oslavu fotografie. Čaká nás slávnostné vyhodnotenie najlepších diel 51. ročníka AMFO.

Pripravte sa na trojdňovú oslavu fotografie. Čaká vás množstvo výstav, workshopov, prednášok, súťaží a slávnostné vyhodnotenie najlepších diel 51. ročníka celoštátnej postupovej súťaže amatérskej fotografickej tvorby AMFO od autorov a autoriek z celého Slovenska. Uvidíte množstvo aktuálnych tém spracovaných vo forme analógovej či digitálnej fotografie, ale nájdete tu aj mokrý kolódiový proces, kyanotypiu, instax, fotoobjekty, inštalácie a autorské fotoknihy.

AMFO je celoštátna postupová súťaž a výstava amatérskej fotografickej tvorby, ktorá je jedinou svojho druhu na Slovensku. Uskutočňuje sa od roku 1952 (v rokoch 1973 – 2005 pod názvom AMFO a DIAFOTO). Súťaž je určená pre všetky vekové skupiny: I. skupina – do 15 rokov, II. skupina – od 15 do 25 rokov, III. skupina – nad 25 rokov. Autori a autorky súťažia v kategóriách: samostatná fotografia, diptych, cykly a seriály, experiment. Hlavným cieľom súťaže je získavanie vedomostí, rozvíjanie zručností, vizuálnej gramotnosti, umelecký a odborný rast jednotlivcov prostredníctvom poznávania, realizácie a prezentácie fotografickej tvorby. Základnými hodnotami AMFO sú ľudskosť, rôznorodosť, autentickosť a nadšenie pre fotografiu.

Najdôležitejšia časť AMFO je rozborový seminár, na ktorom sa ešte pred zverejnením výsledkov stretne odborná porota v zložení Lenka Lindák Lukačovičová, Jana Hojstričová, Šimon Parec, Peter Fabo a Dávid Doroš s účastníkmi a účastníčkami súťaže, aby otvorili diskusiu o prihlásených fotografiách a vzájomne sa obohatili o nové pohľady, inšpirácie a motivácie k ďalšej tvorbe.

AMFO nie je len súťaž, ale jednou z jej priorít je podpora fotografickej komunity. AMFO ako festival sa otvára širšej verejnosti a ponúka sprievodný program, ktorý sa snaží vzdelávať a vytvárať priestor na diskusie a výmenu skúseností.

Návštevníci a návštevníčky festivalu sa môžu zapojiť do workshopov zameraných na alternatívne fototechniky, akými sú kyanotypia, lumen print či transfer fotografie na sklo, z ktorých si odnesú vlastné originálne fotografické dielo. Na fotokvíze si môžu otestovať pozornosť, vedomosti a získať vecné ceny aj množstvo nových poznatkov.

Odporúčanou témou tohto ročníka je IDENTITA, ktorá sa objavuje vo výstavách i v sprievodom programe. Každoročne vydávaný dvojkatalóg k podujatiu obsahuje ocenené diela aj výber k odporúčanej téme, jeho kurátorkou je v tomto roku fotografka Zuzana Pustaiová. Vybrané fotografie sa objavia aj v netypickej plagátovo-pexesovej podobe, ktorá bude súčasťou nedeľného pexesového turnaja.

Všetky podujatia AMFO 2023 sú bezplatné a vhodné pre všetky generácie fotonadšencov a nadšenkýň. Festival sa uskutoční 27. – 29. októbra 2023 v Martine. Hlavným organizátorom podujatia je Turčianske kultúrne stredisko v Martine, hlavným partnerom a odborným garantom je Národné osvetové centrum. Ďalšie informácie o AMFO nájdete na webovej stránke www.tks.sk, www.nocka.sk, vo facebookovej skupine AMFOinstagramovom účte  amfo_nocka.

Tento článok bol zverejnený 2. 10. 2023.

Technická podpora

Našli ste chybu na tejto stránke? Napíšte nám to prostredníctvom tohoto formulára.