Národné osvetové centrum v spolupráci s Hornošarišským osvetovým strediskom v Bardejove na koniec septembra pripravuje celoštátne kolo CINEAMA 2020, ktoré je zavŕšením postupovej súťaže a zároveň prehliadkou tvorby neprofesionálnych filmárok a filmárov z celého Slovenska. Po úspešnej nitrianskej sérii sa CINEAMA sťahuje na východ. 28. ročník podujatia sa uskutoční 25. – 27. septembra v príjemnom prostredí Bardejovských Kúpeľov.

Súťaž CINEAMA nadväzuje na dlhú tradíciu podujatí, ktoré sa pod rôznymi názvami konali od roku 1960 a verejnosti prezentovali práce amatérskych autoriek a autorov, prípadne filmárskych kolektívov a klubov. Koná sa každoročne a je určená deťom, mládeži i dospelým, ktorí súťažia v troch vekových skupinách a niekoľkých žánrových kategóriách (dokument, reportáž, hraný film, animovaný film, experiment, videoklip, minútový film). Ocenené diela sú nominované do výberu, z ktorého porota vytvorí kolekciu prezentovanú medzinárodne, na prehliadke České vize či svetovej súťaži amatérskych filmov UNICA.

Pravidelnou súčasťou podujatia CINEAMA sú tiež tvorivé dielne, prednášky a semináre pod vedením rešpektovaných osobností z radov filmových profesionálov, ktorých cieľom je vzdelávať, rozvíjať talent a kreativitu v jej najúprimnejších podobách.

Vyhlasovateľom a odborným garantom 28. ročníka CINEAMA je Národné osvetové centrum, štátna príspevková organizácia Ministerstva kultúry SR.

Stiahnuť tlačovú správu