Úvod » Aktuality » V Prešove bolo veselo

V Prešove bolo veselo

Ministerstvo kultúry podporilo takmer tisíc folkloristov. Viacerí z nich predstavili svoje umenie na podujatí Na vichodze vešelo.

Z projektu Folklór – duša Slovenska Ministerstva kultúry SR boli prerozdelené tri milióny eur úspešných žiadateľom. Folklórne súbory z Prešovského kraja, ktoré získali podporu v rámci projektu, predstavili svoju tvorbu v Divadle Jonáša Záborského v Prešove.

Folkloristom chýbajú kroje

V rámci programu Na vichodze vešelo vystúpili folklórne súbory Šarišan, Raslavičan, Vranovčan, Kapušančan, Čerhovčan, Vargovčan, Topľan, Zamutovčan, folklórne skupiny Okrúhľan, Bančan a Vyšná Olšava a šesť ľudových remeselníkov.

Anna Palšová, organizátorka podujatia, hovorí, že projekt Folklór – duša Slovenska je v súčasnosti pre folklór veľkou pomocou. Súborom podľa nej chýbajú kroje, hudobné nástroje alebo čižmy. „Keď chodia vystupovať, zaplatia šoférovi, ktorý ich dovezie, alebo hudbe a zase sú na nule. Chceme ukázať, že na východe folklór žije a treba mu pomôcť, lebo škoda by bola, aby tá krása zanikla,“ vysvetľuje.

Autorka programu Jana Ticková dodáva: „Títo ľudia nerobia folklór za peniaze, je to ich životný štýl. Podpora vďaka projektu Folklór – duša Slovenska je tak pre nich nielen možnosť, ako získať prostriedky na svoju činnosť, ale aj odmena, pretože si ich všimli. Je to odmena pre ľudí, ktorí na úkor svojho voľného času a rodín rozdávajú radosť zadarmo.“

Súbory z Prešovského kraja tak podali štafetu kraju Stredoslovenskému, aby sa radosť šírila ďalej a „naočkovala“ celé Slovensko.

Tisíc žiadateľov

Žiadostí o podporu z projektu rezortu kultúry bolo takmer 1 000, úspešných žiadateľov bolo 900.

Podľa ministerky kultúry Ľubici Laššákovej boli prerozdelené 3 milióny, na uspokojenie všetkých by však bolo potrebných 13 miliónov eur. Jej ambíciou je preto zabezpečiť, aby boli financie určené na folklór v budúcom roku navýšené.

Profesionálne i neprofesionálne súbory sa tento rok mohli uchádzať o podporu do 60 000 eur, pričom ich povinné spolufinancovanie predstavovalo 5 percent. Prostriedky sa dali využiť na pokrytie nákladov na vytvorenie nového predstavenia, nákup krojových kostýmov, vydanie CD, ale napríklad aj na cestovné náklady či výrobu príslušných propagačných materiálov. Individuálni umelci mali možnosť požiadať o štipendium vo výške 5 000 eur pri novom naštudovaní diela z oblasti tradičnej kultúry alebo pri tvorbe umeleckoremeselných výrobkov.

Výzvu na predkladanie žiadostí vyhlásil Fond na podporu umenia v spolupráci s Ministerstvom kultúry Slovenskej republiky.

Tento článok bol zverejnený 31. 10. 2019.

Technická podpora

Našli ste chybu na tejto stránke? Napíšte nám to prostredníctvom tohoto formulára.