Výstava Pod záštitou 2024 web-titulka
Pod záštitou je výstava prezentujúca výherkyne a ocenených autorov a autorky zo súťaží AMFO a Výtvarné spektrum za rok 2024.
Pod záštitou 2024 finisáž - web-banner

POD ZÁŠTITOU je výstava prezentujúca výherkyne a ocenených autorov a autorky zo súťaží AMFO a Výtvarné spektrum za rok 2024. Obe výtvarné súťaže pre neprofesionálnych umelcov a umelkyne zastrešuje Národné osvetové centrum. Súčasťou sprievodného programu vernisáže bude vystúpenie hudobníka a študenta VŠVU Michala Zollera/Krishpina.

Vernisáž: piatok 14. 3. 2025 o 18.00
Hudobné vystúpenie: Michal Zoller/Krishpin

Trvanie výstavy: 15. 3. – 19. 4. 2025
Otváracie hodiny: utorok – sobota: 13.00 – 19.00, nedeľa – pondelok: zatvorené
Miesto: Dom umenia, 2. poschodie, Národné osvetové centrum, Nám. SNP 12, Bratislava

Finisáž výstavy: štvrtok 10. 4. 2025 o 18.00

Organizátor: Národné osvetové centrum
Kurátorstvo: Andrea Juneková, Eduard Klena, Marianna Brinzová
Text: Marianna Brinzová
Architektúra: Gutenart
Grafika: Jaroslav Dvorský

Vystavujúci/ce za Výtvarné spektrum:

Veronika Jurčáková, Adriana Gažovičová, Agnes Nagy, Timea Rurová, Hana Vorobelová, Sára Setnická, Sofia Bodnárová, Marta Szuri, Andrej Mruz, Gabriel Kurák, Roman Popik, Pavel Števčík, Zdeněk Molnár, Dana Pašáková, Vladimír Janiga, Edita Sabelová, Jozef Birkuš, Peter Čuchran, Ján Nedorost, Tomáš Mačas, Jozef Mráz, Milan Pavlík, František Tóth, Magdalena Srbkova, Viktória Nováková, Cyril Vihonsky

Vystavujúci/ce za AMFO:

Viktória Jenisová, Dominika Galdunová, Zdeno Ziman, Filip Benko, Nela Dzurendová, Adam Kučera, Kristína Šurinová, Nicolas Fusko, Ema Valientová, Jakub Jarabica, Dávid Máthé, Charlie Mandinec-Lordan, Matej Mikloš, Dominika Galdunová, Anna Kováčová, Michal Czán, Eva Krkošková, Ludovít Mészároš, Anton Hričan, Viliam Grega, Martin Tomáška, Michaela Brutovská, Miroslava Tkáčová, Katarína Hudecová, Marta Vitáriušová, Liana Lipovská, Zuzana Kolejáková, Kristína Pútecová

Výstava POD ZÁŠTITOU situovaná na druhom výstavnom poschodí Domu umenia zahŕňa v sebe niekoľko sektorov, ktoré vytvorili priestor na samostatnú prezentáciu autoriek, ktoré zvíťazili v celoštátnych kolách postupových súťaží AMFO a Výtvarné spektrum v roku 2024, ale aj kolektívnej prezentácii ostatných ocenených. Obe výtvarné súťaže pre neprofesionálnych umelcov a umelkyne organizované Národným osvetovým centrom majú pomerne dlhú tradíciu. AMFO je celoštátna postupová súťaž a výstava amatérskej fotografickej tvorby s vyše 50-ročnou históriou, ktorá je jedinou svojho druhu na Slovensku. Autori a autorky rôzneho veku súťažia v kategóriách samostatná fotografia, diptych, cykly a seriály a experiment. V každom ročníku sa vyhlasuje odporúčaná nepovinná téma, ktorá napomáha účastníkom a účastníčkam pri smerovaní fotografického diela. V roku 2024 bolo témou TELO. AMFO nie je len súťažou, ale aj dlhoročným podporovateľom budovania fotografickej komunity. Aj Výtvarné spektrum je celoštátna postupová súťaž a výstava amatérskeho umenia, ktorá zahŕňa rôzne média a kategórie, ako maľba, kresba a grafika, priestorová tvorba, insitná tvorba, digitálna tvorba a experiment. Je to súťaž pre všetky vekové kategórie s vyše 60-ročnou tradíciou, jediná svojho druhu na Slovensku. Každoročne vyhlasuje odporúčanú tému, ktorá však nie je povinná. V roku 2024 ňou bol ÚNIK. Výtvarné spektrum, podobne ako AMFO, združuje okolo seba komunitu neprofesionálnych výtvarníkov a výtvarníčok.

Výstava POD ZÁŠTITOU prezentujúca výherkyne a ocenených autorov a autorky zo súťaží AMFO a Výtvarné spektrum za rok 2024 je priestorovo rozvrhnutá na štyri samostatné a zároveň previazané časti. Vytvára priestor na prezentáciu dvom víťazkám – Viktórii Jenisovej (AMFO) a Veronike Jurčákovej (Výtvarné spektrum), ktorých diela sú doplnené o dve kolektívne inštalácie prepájajúce práce ostatných ocenených v oboch súťažiach.

Expozíciu výstavy otvára AMFO a všetci jej ocenení a ocenené. Jednotlivé fotografie sú inštalované na kovových efemérnych konštrukciách, ktoré vychádzajú zo základných nástrojov tvorby – kresby a linky. Tieto línie evokujú spektrum farieb alebo vzdialene aj symbol dúhy. Na konštrukciách sú inštalované fotografie zachytávajúce témy ako vesmír, veda, výskum, pokrok, experiment, príroda, bytie – jeho náročnosť i ľahkosť, rodina, človek a jeho postavenie v komplikovanom svete. Fotografiám nechýba dokumentárny rozmer, hravosť, inscenovanie, experimentovanie, zapájanie umelej inteligencie či princípov koláže a dekonštrukcie.

Za inštaláciou AMFO nasledujú oblé konštrukcie venované samostatnej prezentácii víťazky AMFO pre rok 2024 – Viktórii Jenisovej. Jej víťazná séria fotografií nazvaná Pokus zachytáva momenty vedeckého experimentu. Séria sa tematicky obtáča okolo vedy, výskumu, experimentu a pokroku. Samotné fotografie zaznamenávajú experiment, nie však prvotne umelecký, ale vedecký –skúmajú metamorfózu fyzikálnych javov. Výsledné fotografie sú na pomedzí zátišia, záznamu akcie a vytvárania špecifickej situácie – vizuálne príťažlivého diela, ktoré nám kladie otázku, čo je fotografia, aký je jej účel a kde sú jej hranice. Aj samotná adjustácia fotografií vo výstave je experimentálna. Pozostáva z ohýbaných kovových konštrukcií a textilu, ktoré nesú dielo a opäť evokujú námet spektra.   

Po časti výstavy venovanej Viktórii Jenisovej nasleduje prezentácia ďalšej víťazky. Je ňou Veronika Jurčáková, ktorá sa stala výherkyňou súťaže Výtvarné spektrum za rok 2024 v kategórii Kresba a grafika. Jej vystavené diela sú na pomedzí kresby, grafiky, maľby a koláže. Autorka využíva vlastnú ikonografiu a kombinovanú techniku, ktorá zahŕňa aj lepenie známok, nálepiek, fotografií, využívanie tlače a integráciu vlastných autorských textov. Vzniká tým nielen formálna, ale i obsahová, viacvrstvová osobitávýpoveď autorky, hovoriaca o súčasnom svete, jeho problémoch, o hľadaní miesta v ňom a komplikovanom vzťahu k sebe samému i okoliu. Adjustácia diel má industriálny až streetartový ráz, ktorému dopomáha mohutná kovová konštrukcia vytvárajúca priestor v priestore. Ten podčiarkuje celkovú vizualitu vystaveného a multiplikáciu.   

Na streetartový charakter a využívanie kovových prvkov architektúry vo výstave nadväzuje posledná časť priestoru, ktorá je venovaná ostatným oceneným za Výtvarné spektrum za rok 2024. Inštalácia prezentuje mix médií. Zastúpená je maľba, kresba, grafika, digitálna a insitná tvorba a objekty z rôznych materiálov od textilu cez sklo až po keramiku a kameň. V rámci architektúry sa tu objavuje zjednocujúca farebná linka a súčasti kovových konštrukcií/plechov, ktoré podporujú ideu vizualizovania spektra, princípov kresby, symbolu lúča a dúhy nesúcich sa celou výstavou. Pokiaľ ide o techniku, prevedenie, kompozíciu, farebnosť aj témy, vystavené diela sú veľmi rôznorodé. Ťažko tu nájsť jednotný lajtmotív, a preto vzťahy medzi nimi (v rámci adjustácie) vznikali skôr asociatívne. Námety sú rôznorodé – krajina, portrét, autoportrét a figurálne kompozície, mestské scenérie, inscenované situácie, ponory do prežívania, nálad a emócií jednotlivcov i širšej spoločnosti. Prítomná je tu aj ťaživosť súčasnosti, ktorá sa prejavuje v motívoch, farebnosti alebo celkovej atmosfére zobrazení, no i snaha tejto ťaživosti uniknúť.

Výstava POD ZÁŠTITOU vychádza z princípov farebného spektra alebo spektra ako metafory diverzity a akceptovania vychýlení sa či samotnej inakosti. Princípov, ktoré sa aktuálne potláčajú a cenzurujú, a preto sa aj naše spektrum čiastočne ocitlo vo farbách čiernej, bielej a sivej. Dnešná realita sa snaží byť sivou a všetko, čo by toto spektrum presahovalo, sa snaží označiť za nadbytočné, nemiestne, ohrozujúce. Avšak výstava POD ZÁŠTITOU situovaná v Dome umenia ide opačným smerom. Chce zaštítiť alebo lepšie povedané zastrešiť všetko, čo patrí do výtvarnej tvorby, umeleckého vyjadrenia alebo vyjadrenia a bytia nášho osobného. Pretože každý z nás tu má svoje miesto. Zastupuje farbu v spektre, ktorá by nemohla byť kompletná bez tej druhej, bez tých ostatných…

Dom umenia - Vernisáž výstavy Pod záštitou 2025-03-14
Fotoalbum z vernisáže výstavy Pod záštitou, 14. 3. 2025

Tento článok bol zverejnený 21. 3. 2025 a naposledy aktualizovaný 7. 4. 2025.

Technická podpora

Našli ste chybu na tejto stránke? Napíšte nám to prostredníctvom tohoto formulára.

Skip to content