Úvod » Aktuality » Pocta folklóru – séria benefičných koncertov

Pocta folklóru – séria benefičných koncertov

Záverečné podujatie série regionálnych benefičných večerov pod názvom Folklór lieči sa uskutočnilo v poslednú februárovú nedeľu v piešťanskom Dome umenia. Podujatie bolo úspešným zavŕšením niekoľkomesačnej organizačnej práce Národného osvetového centra v spolupráci s piatimi folklórnymi súbormi a kultúrnymi združeniami.

Zloženie účinkujúcich a kvalitný dramaturgický koncept pritiahli pozornosť divákov vo viacerých slovenských mestách. Vysokú návštevnosť zaznamenali podujatia Folklór – duša Slovenska v Liptovskom Mikuláši, Pocta folklóru v srdci Slovenska v Banskej Bystrici a rovnako aj benefičný večer Folklór šitý do krásy v Púchove. Záver série pod názvom Folklór lieči sa uskutočnil v reprezentatívnom, stále modernom a architektonicky zaujímavom Dome umenia v Piešťanoch, ktorý poskytol svoju plnú kapacitu 620 miest.

Program benefičného galavečera bol súhrnným predstavením viacerých regionálnych folklórnych prejavov. Už úvodná pieseň v podaní mužskej speváckej skupiny Šumiačan pod názvom Šuhaj vandroval bola predzvesťou rozsiahlej dramaturgickej skladby podujatia, reprezentujúcej hudobný a tanečný folklór oblastí Záhoria, okolia Nitry, Piešťan, regiónov Trenčína, Detvy, viacerých oblastí regiónu Horehronia a nadväzujúcich horských oblastí až po Šumiac a Telgárt. V Piešťanoch vystúpilo viac ako 180 účinkujúcich.

Sériu piatich podujatí s podtitulom Folklór – duša Slovenska videlo v slovenských mestách viac ako tritisíc divákov. Regionálne pásma, rozvrhnuté na celé fašiangové obdobie, pozostávali z vystúpení viac ako šesťdesiatich folklórnych súborov.

Všetkých päť benefičných podujatí série Pocta folklóru: Folklór – duša Slovenska sa konalo pod záštitou ministerky kultúry Slovenskej republiky Ľubice Laššákovej.

Vďaka benefičnému charakteru regionálnych folklórnych koncertov bol výťažok z predaja každej vstupenky odovzdaný ľuďom v zložitej životnej situácii, nezriedka s ťažkým zdravotným postihnutím. V Liptovskom Mikuláši boli získané financie venované na liečbu Denisa z detského folklórneho súboru Kelčovan, v Banskej Bystrici sa podarilo významne prispieť na podporu detskej onkologickej liečby a výťažok z podujatia bol venovaný Svetielku nádeje. V Púchove bola podporená liečba desaťročnej Lindy a z Piešťan putovali financie šesťročnému Matiasovi, päťročnému Tobiasovi a deťom z Ligy proti reumatizmu na Slovensku.

To najlepšie zo všetkých vystúpení si budú môcť diváci pozrieť aj na jednom mieste, v rámci programu nadchádzajúceho 66. ročníka Folklórneho festivalu Východná, ktorý sa uskutoční v dňoch 2. – 5. 7. 2020 vo Východnej.

Tento článok bol zverejnený 28. 2. 2020 a naposledy aktualizovaný 9. 3. 2020.

Technická podpora

Našli ste chybu na tejto stránke? Napíšte nám to prostredníctvom tohoto formulára.