Preskočiť na obsah

Hviezdoslavov Kubín

53. Hviezdoslavov Kubín

/uploads/f6/a3/f6a3d942d4bcb1f3c51f4896a0a18b7a/Pozvanka.jpg Prednes a rozprávanie nevytvára len interpret, ale hlavne ucho, ktoré chce počúvať, hovorí v diele Neviditeľné mestá taliansky spisovateľ Italo Calvino. Celoslovenská súťažná prehliadka v umeleckom prednese poézie a prózy a v tvorbe divadiel poézie

53. Hviezdoslavov Kubín v Dolnom Kubíne sa začal v stredu 26. septembra 2007 popoludní stretnutím pri hrobe básnika P. O. Hviezdoslava a vyvrcholil slávnostným večerom víťazov v sobotu večer...

výsledková listina, fotogaléria úspešných účastníkov, program, sprievodný program, kategórie, plagát


Kategórie - suma

Prednes detí:
I. kategória:
prednes detí (2. – 4. triedy ZŠ)
II. kategória:
prednes detí (5. – 7. triedy ZŠ a I. - III. ročníka gymnázií)
III. kategória: prednes detí (8. – 9. triedy ZŠ a IV. a V. ročníka gymnázií)

Prednes mládeže:

IV. kategória:
 prednes mládeže (stredných škôl a učilíšť, VI. – VIII. ročníka gymnázií a ostatná mládež do 19 rokov, vrátane)

Prednes dospelých:
V. kategória:
prednes dospelých (vysokoškolská mládež a pracujúci od 20 rokov)

Detské recitačné kolektívy

Divadlá poézie

Plagát Hviezdoslavovho Kubína 2007

/uploads/19/f3/19f3903cfb0bc6501e94574a27183418/plagat_32_HK.jpg

Program

Streda, 26. 9. 2007 
15:00
 
V spomienke na básnika
   stretnutie na cintoríne pri hrobe P. O. Hviezdoslava
15:30
 Otvorenie 53. Hviezdoslavovho Kubína pri soche P. O. Hviezdoslava
17:30
 Poetické večerníčky
  súťažná prehliadka detských recitačných kolektívov (MsKS)
  Dobrozvíťazí pri ZŠ Nižná
   Jaro Broz: O svojhlavej princeznej a trojhlavom drakovi
   réžia Zdenka Brozová
  Z + Z pri ZŠ a MŠ J. Vojtaššáka, Zákamenné
   Milan Rúfus: Zmúdrenie Janka Hraška
   réžia Zuzana Demková, Zdenka Klačanská
  DRK Zarambarimburáci pri ZUŠ M. Moyzesa, Prešov
   Miroslav Válek, Daniel Hevier, Milan Ferko: Tma tmúca
   réžia PaeDr. Mária Kuderjavá
  Zádrapky pri ZUŠ, Senica
   Najťažšie kúzlo
   réžia Štefánia Jánošová
19:30
 Nite
  pamätné prednesy Miroslava Válka na HviezdoslavovýchKubínoch
  (Kino)

  
Štvrtok, 27. 9. 2007
8:00
 Hodnotiaca diskusia o detských recitačných kolektívoch (MsKS)
9:30
 Výstúpenia detských recitátorov II. kategórie (MsKS)
12:00
 Deti nielen s deťmi – hodnotiaca diskusia (MsKS)
14:00 Vystúpenie detských recitátorov I. kategórie (Kino)
15:30 Deti nielen s deťmi – hodnotiaca diskusia (Kino)
18:00
 Poetické večerníčky
  súťažná prehliadka detských recitačných kolektívov (MsKS)
  DRK MoDRé TRaKy pri ZŠ a MŠ na sídlisku Lúky, Vráble
   Keď prší...
  
scenár a réžia: Štefan Foltán
  DRK Márna Snaha pri II. ZŠ, Levice

 
Schola Ludus
   réžia: Štefan Jurča
  DRK Rámus pri ZUŠ J. Rosinského, Nitra
   Viliam Klimáček: Nohy, stopy, šľapy
   réžia: Marica Šišková
  DRK Sofrka pri ZUŠ Bernolákova a ZŠ Masarykova, Košice
   Ľuboslava Cholujová: Slovážď
   réžia: Mária Harčaríková
19:30
 Voiceband.cz, Brno (MsKS)
   Christian Morgenstern: Si prekliaty, majiteľ!
   réžia: Zdeněk Šturma
20:00
 KBT DF Vysokej školy múzických umení, Bratislava (MsKS)
   Janko Kráľ: Zakliaty Janko a panny
   réžia: Zuzana Šimová
    
Piatok, 28. 9. 2007
8:00  Hodnotiaca diskusia o detských recitačných kolektívoch (MsKS)
8:00
 Od intuície k poznaniu
   panelová diskusia k vzdelávaniu v umeleckom prednese (MsKS)
9:30
 Vyhlásenie výsledkov v súťaži detských recitačných kolektívov (MsKS)
  Vystúpenie recitátorov III. kategórie (MsKS)
12:00
 Deti nielen s deťmi – hodnotiaca diskusia
  Súťaž IV. kategórie v prednese prózy a V. kategórie v prednese poézie (Kino)
17:30
 O literatúre v literárnych kluboch 
   moderované literárno-hudobné stretnutie Dada Nagya s členmi
   literárnych klubov (MsKS)
19:30
 Súťaž divadiel poézie (MsKS)
  DS „...iba duša, ktorá sa zblázni kedy chce” pri ZUŠ, Kremnica
   Anton P. Čechov – kolektív: Spať...spať...
   réžia: kolektív – Peter Luptovský
  Divadlo poézie Malá scéna, Prešov
   Peter Turíni, Diane di Prima, Michal Ditte: Vzrušujúce časy
   réžia: kolektív
  DS Atď pri ZUŠ, Žiar nad Hronom

  Miloš Janoušek: Topil sa kôň
   réžia: Natália Novotná
    
Sobota, 29. 9. 2007
8:00
 Hodnotiaca diskusia o súťaži divadiel poézie (MsKS)
9:30
 Súťaž IV. kategórie v umeleckom prednese poézie a
  V. kategórie v umeleckom prednese prózy (MsKS)
14:00
 Hodnotiaca diskusia súťaže IV. a V. kategórie (MsKS)
17:30
 Štúdio Divadla Dagmar a pedagogickej školy, Karlovy Vary (MsKS)
   Keby bolo nebo

  réžia: Hana Franková
19:30
 Slávnostný večer 53. Hviezdoslavovho Kubína (MsKS)

Sprievodný program

Streda, 26. 9. 2007
15:45
 Každý svojho Hviezdoslava
  otvorená možnosť pre všetkýchzarecitovať si z tvorby P. O. Hviezdoslava
alebo predniesť z textov o ňom (pri soche P. O. Hviezdoslava)

16:00
 Otvorenie vzdelávacieho seminára 53. Hviezdoslavovho Kubína
  (Oravské múzeum P. O . Hviezdoslava)
19:00
 Večer na Oravskom hrade
  (výlet pre detské recitačné kolektívy a detských recitátorov)
   
Štvrtok, 27. 9. 2007
15:00
 III. vyšnokubínske prviesenky (OÚ Vyšný kubín)
21:00
 Koncert Petra Janků (MsKS)
   
Piatok, 28. 9. 2007
21:00
 Pressovar, Bratislava (MsKS)
  L. Kerata – S. Lavrík – K. D. Horváth – B. Lenko: Arabika robusta
   
Sobota, 29. 9. 2007
16:00
 Koncert kapely Real Jazz (pred MsKS)

Divadlá poézie

/uploads/cd/5c/cd5c8a74520c1fd01cec4af0b8d5ee0e/Divadla_poezie.jpg

Detské recitačné kolektívy

/uploads/ce/17/ce17cba571fca04e4ea37103c309ba40/Kolektivy.jpg

Kategória V.: Prednes dospelých (vysokoškolská mládež a pracujúci od 20 rokov)

Poézia Próza
Zdenka Matějková, Liptovský Mikuláš Terézia Benejová, Lastomír
 
S. Kirschová: Legenda o Lile  
Ladislav Nádaš-Jégé: Cesta životom
 (preložil Ivan Kupec)   
Mgr. Júlia Čurillová, Domaňovce Mgr. Petra Fridrichová, Snina
 Pavol Országh Hviezdoslav: Ráchel  Henry Miller: Obratník Raka
    (preložil Jozef Kot)
Mária Kotorová, Miňovce Peter Hort, Nová Dubnica
 Milan Rúfus: Výber  Michail Zoščenko: Aristokratka
    (preložil Ján Ferenčík)
    lektor Mgr. Beáta Kvaššayová
Viktória Baranová, Giraltovce Eva Palkovičová, FF UK, Bratislava
 Daniela Hivešová-Šilanová: Cigánske leto  Dominik Tatarka: Pach
 lektor Mgr. Soňa Pariláková, PhD.  lektor Mgr.art. Alexandra Skořepová
Peter Hort, Nová Dubnica Náhradníčky:
 Marcin Swietlicki: Piesne ignoranta Katarína Cipovová, Lehota pod Vtáčnikom
 (preložil Karol Chmel)  Miroslav Válek: Dejiny trávy
 lektor Mgr. Beáta Kvaššayová Hana Révayová, Šurany
PhDr. Bohuslava Hábovčíková, CSc., Bratislava  Ján Ondruš: Rukáv – kameň – uzol
 Bohuslava Vargová: Materstvo   

Kategória IV.: Prednes mládeže (mládež stredných škôl a učilíšť, VI. – VIII. ročníka osemročných gymnázií a ostatná mládež do 19 rokov, vrátane)

Poézia Próza
Ján Olexa, Martin
 Dorota Bachratá, Žilina
 Laco Novomeský:
  K. Kocúr: Kocúr sa žení
 Ktorýsi Don Quijote Cypriána Majerníka  pedagóg Mgr. Mária Kyšková
 pedagóg Nataša Galková
  
Katarína Andrejcová, Košice
 Lucia Tomaschová, Košice
 Sylvia Plathová: Horúčka 41o C  Wiliam Saroyan: Had (preložil Juraj Vojtek)
 pedagóg Eva Grohová
  pedagóg Mgr. Eva Grohová
Matej Struhár, Brezno
 Anna Zemaníková, Banská Bystrica 
 Andy Turan: Prečo vylomiť mrežu
  Juraj Šebesta: Denná dávka
    pedagóg PhDr. Peter Zemaník
Alžbeta Kamasová, Banská Bystrica
 Jana Mikitková, Humenné
 Jacques Prévert: Aká som, taká som
  Henryk Sienkiewicz: Sachem
 (preložil Vladimír Reisel)
  (preložil Pavel Halaša)
 pedagóg PaeDr. Dagmar Hornáčková,
  pedagóg PhDr. Eva Jacevičová
 PharmDr. Libuše Kamasová   
Lucia Cisková, Prešov Dominika Salamová, Púchov
 Dámaso Alonso: Žena s kanvicou na čaj  Karol D. Horváth: Jeden deň Denisa Ivana
 pedagóg PaedDr. Mária Kuderjavá  pedagóg Miroslava Frankovská
Anna Hortová, Nová Dubnica Jana Hladká, Nové Mesto nad Váhom
 Peter Macsovszky:  Marcel Schwob: Predurčená
 Nesprostredkovateľné sprostredkované  pedagóg Katarína Nagyová
 pedagóg Mgr. Beáta Kvaššayová   
Mária Zemeneová, Trenčín Zuzana Borovičková, Bánovce nad Bebravou
 Maša Haľamová: Balada o klamných ružiach  Laco Kerata: Rozprávka
 pedagóg Jana Ukropcová  lektor Zuzana Varhaníková
Viktória Scherhauferová, Sereď Pavol Náther,  Bratislava
 Karel Jaromír Erben: Svadobné košele  Joseph Heller: Hlava XXII
 pedagóg Mgr. Jana Miková   
Michaela Viskupičová, Modra Náhradníčky:
 Janko Kráľ: Pán v tŕní Eva Fajčíková, Šahy
Debora Pastirčáková, Bratislava  Iľf - Petrov: Ľudožrútka Elločka
 Miroslav Válek: Z absolútneho denníka I, II Dominika Bogdanová, Košice
 pedagóg PhDr.Eva Jenčíková  Milan Rúfus
Lucia Šuľová, Levice   
 Ján Botto: Margita a Besná   
 pedagóg Mgr. Miroslava Kollárová   
Juraj Čokyna, Vráble   
 Jozef Urban: Môj malý zúrivý Robinson   
 pedagóg Monika Bogyóová   

Kategória III.: Prednes detí (deti 8. – 9. triedy ZŠ a IV. a V. ročníka gymnázií)

Poézia Próza
Marie Lujza Petrásková, Martin
 Jakub Masác, Žilina
 Milan Rúfus: Či jesto pravda na svete
  Nataša Tanská: Mládeži neprístupné
 pedagóg Eva Petrásková
  pedagóg Alena Blaščíková
Peter Baroš, Košice
 Anna Činčárová, Michalovce
 Maroš Bančej: Letecký deň neviniatok   Michal Beca: Tisíc dychov
 pedagóg Mgr. Eleonóra Pirchalová
  pedagóg Mgr. Daniela Majerová
Janka Sokolová, Banská Bystrica
 Michaela Kačurová, Sobrance
 Ján Navrátil: Skicár hliny
  František Švantner: Baraniarka 
 pedagóg PaeDr. Dagmar Hornáčková
  pedagóg Mgr. Marta Čurpakovičová
Ivana Rubisová, Giraltovce
 Mária Budzáková, Stará Ľubovňa
 Jacques Prévert: Stromy
  Ján Uličiansky: Trpaslík
 pedagóg PhDr. Blanka Vaľovská
  pedagóg PaeDr. Eva Kollárová
Jonatan Pastirčák, Bratislava
 Paulína Mašeková, Vráble
 Lawrence Ferlinghetti: Bielizeň
  Aglaja Veteranyi: Prečo sa dieťa varí
   preložil Ján Vilikovský a Vojtech Mihálik
     v kaši (preložila Jana Cviková)
 pedagóg Eva Jenčíková
  pedagóg Štefan Foltán
Adam Jančina, Bratislava
 Bronislava Strnádelová, Pusté Úľany
 Daniel Hevier: Hlas  Oscar Wilde: Šťastný princ
 pedagóg Alexandra Skořepová
  preložil M. Richter
Dominika Hoferková, Koválov
  pedagóg Mgr. Mária Pešková
 Julian Tuwim: Režisér  Miroslav Čaniga, Topoľčany
 preložil Vojtech Mihálik
  Strýkovia a strýko Albert
 pedagóg Štefánia Jánošová
  pedagóg PaeDr. Eva Dzurková
Nikola Zaťková, Nitra
 Peter Galdík, Rimavská Sobota
 Janko Matúška: Malá rečnica
  Samko Tále: Kniha o cintoríne
 pedagóg Kvetoslava Kováčiková
  pedagóg Mgr. Marián Lacko
   Náhradníčka:
   Daniela Glavaničová, Senec
    Roald Dahl: Farárova zábavka

Kategória II.: Prednes detí (deti 5. – 7. triedy ZŠ a I. – III. ročníka gymnázií)

 
Poézia Próza
Klaudia Kolenčíková, Zákamenné
 Zuzana Bobová, Martin
 Ján Navrátil: Dobré ráno, pramienok
  Mária Ďuríčková: Majka Tárajka
 pedagóg Zuzana Demková
  pedagóg Mgr. Anna Kyseľová
Mária Schumerová, Michalovce
 Adriana Peťková, Slovenská Ľupča
 Pavol Orságh Hviezdoslav: Piesne
  Mária Ďuríčková: Majka Tárajka
 pedagóg Mgr. Jela Timková
  pedagóg Mgr. Marcela Záhumenská
Diana Dobrescu, Košice
 Michal Pimík, Prešov
 Povesť o krásnej Ašme
  Ivan Vyskočil: Zradca
  preložil Ľubomír Feldek
  pedagóg PaedDr. Mária Kuderjavá
 pedagóg Mgr. Eva Grohová
 Róbert Balušík, Považská Bystrica
Barbara Ivašková, Banská Štiavnica
  Klára Jarunková: Tulák
 Viliam Klimáček: Niečo o moliach
  pedagóg Mgr. Radoslav Orávik
 pedagóg Soňa Lužinová
 Lucia Fulová, Senec
Alica Mihóková, Snina
  William Saroyan: Príbeh o mládencovi
 Christian Morgenstern: Hra...?
   a myške
  preložil Ľubomír Feldek
  pedagóg Monika Macháčková
 pedagóg Mgr. Petra Fridrichová
 David Hartl, Senec
Ingrid Baginová, Prievidza
  Daniil Charms: Udalosti
 Daniel Hevier: Pohyblivý breh (montáž)
   preložil Ján Štrasser
 pedagóg J. Běhounková
  pedagóg Monika Macháčková
Vanesa Sládečková, Senica
 Jural Gembeš, Jablonica
 Pavol Orságh Hviezdoslav: Mesiac a Venuša
  Dušan Dušek: Strýkovia a strýko Albert
 pedagóg Štefánia Jánošová
  pedagóg Štefánia Jánošová
Janka Krajčíková, Bojná
 Nina Pompošová, Levice
 Zdenka Laciková: O hrnčiarovej Aničke
  Jack London: Vlky
 pedagóg Eva Hainová
   preložil Pavel Branko
    pedagóg Ľ. Kušnírová
     

Kategória I. – Prednes detí (2. – 4. triedy ZŠ)

Poézia
 Próza
Juraj Kvas, Dolný Kubín
 Samuel Plachtinský, Liptovský Hrádok
 Daniel Hevier: Veľké myšlienky malého človeka
  Daniel Hevier: Rovno za nosom
 pedagóg: Mgr. Lýdia Jurčová
  Pedagóg: Mgr. Marta Mareková
Rastislav Fiťma, Sobrance
 Šimon Šebo, Košice
 Štefan Moravčík: Veselé potulky po svete
  Jana Tomášová: Jahodové palacinky
 Pedagóg: Marta Čurpakovičová
  Pedagóg: Tomáš Šebo
Katarína Čardášová, Senohrad
 Natália Šomodíková, Banská Štiavnica
 Milan Rúfus: Panna z rosy počatá  Ružena Smatanová: Pomsta je sladká
 Pedagóg: Katarína Čardášová, st.
  Pedagóg: Mgr. Miroslava Breznoščáková
Marián Kozák, Šarišské Michaľany
 Júlia Naďová, Vranov nad Topľou
 Róbert Desnos: Spevobáje a spevokvety
  Daniel Hevier: Ako tma meškala
 (preložil Ľubomír Feldek)
  Pedagóg: Mgr. Agáta Naďová
 Pedagóg: Mgr. Beáta Poráčová
 Ester Agócs, Dunajská Streda
Oliver Orth, Senica
  Filipínska rozprávka: Ako si korytnačka
 Štefan Moravčík: Zúfalo hľadám ženu snov
  a opica rozdelili strom
 Pedagóg: Štefánia Jánošová
  (preložil M. Príbus)
Martin Sršeň, Zlaté Moravce
  Pedagóg: Marta Čermáková
 Daniel Hevier: Aj deti vedia ľúbiť
  Réka Tündöková: Komárno
 Pedagóg: Mgr. Ľudmila Káčerová   Božena Němcová: Múdry zlatník
    (preložila Oľga Škodáčková)
    Pedagóg: Mária Gubricová
   Vanesa Lippová, Partizánske
    Viliam Klimáček: Ľalie a karfiol
    Pedagóg: Zuzana Vaňová
     
     

Výsledková listina

53. ročníka celoštátnej súťažnej prehliadky v umeleckom prednese a v tvorbe divadiel poézie Hviezdoslavov Kubín

Odborná hodnotiaca porota pre umelecký prednes  v zložení:

Predseda: MUDr. Richard Veselý
Členovia: Mgr. Eliška Sadíleková, Jozef Fabuš, Mgr. Jozef Čertík
navrhla udeliť nasledovné ocenenia recitátorov:

IV. kategória
umeleckého prednesu poézie
 IV. kategória
umeleckého prednesu prózy
1. miesto 1. miesto
 Dominika Bogdanová, Košice  Zuzana Borovičková,
 Milan Rúfus: 
Bánovce nad Bebravou

Obrazy a sochy Vladimíra Kompánka 
Laco Kerata: Rozprávka
2. miesto 2. miesto
 Anna Hortová, Nová Dubnica 
Jana Hladká, Nové Mesto nad Váhom
 Peter Macsovszky:
 
Marcel Schwob: Predurčená 
 Nesprostredkovateľné sprostredkované 2. miesto
3. miesto 
Anna Zemaníková, Banská Bystrica
 Juraj Čokyna, Vráble 
Juraj Šebesta: Denná dávka
 Jozef Urban: Môj malý zúrivý Robinson 3. miesto
    Dorota Bachratá, Žilina
Čestné uznanie:  Koloman Kocúr: Kocúr sa žení
 Alžbeta Kamasová, Banská Bystrica 
 Jacques Prévert: Aká som, taká som Čestné uznanie:
 Lucia Šuľová, Levice  Pavol Náther, Bratislava 1
 Ján Botto: Margita a Besná  Joseph Heller: Hlava XXII
     
     

V. kategória
umeleckého prednesu poézie

 V. kategória
umeleckého prednesu prózy
1. miesto
 1. miesto
 - neudelené  Peter Hort, Nová Dubnica
 
  Michail Zoščenko: Aristokratka
2. miesto 2. miesto
 Viktória Baranová, Giraltovce  Eva Palkovičová, Bratislava 2
 Daniela Hivešová–Šilanová: Cigánske leto  Dominik Tatarka: Pach
2. miesto 3. miesto
 Júlia Čurillová, Domaňovce  Terézia Benejová, Lastomír
 Pavol Országh Hviezdoslav: Ráchel  Ladislav Nádaši – Jégé: Cesta životom
3. miesto   
 Zdenka Matějková, Liptovský Mikuláš Čestné uznanie:
 Sarah Kirschová: Legenda o Lile  Petra Fridrichová, Snina
    Henry Miller: Obratník Raka

   
 
   
 
   
     

Odborná porota pre divadlá poézie a detské recitačné kolektívy v zložení
Predseda:
Mikuláš Fehér
Členovia:
PhDr. Ľubomír Šárik, Mgr. Peter Janků, Mgr. Jozef Krasula
navrhla udeliť

v kategórii divadiel poézie

Hlavnú cenu primátora Mesta Dolný Kubín
Divadlu poézie MALÁ SCÉNA z Prešova
s inscenáciou Vzrušujúce časy v réžii kolektívu

v kategórii detských recitačných kolektívov
Hlavnú cenu primátora Mesta Dolný Kubín
DRK SOFRKA pri ZUŠ Bernolákova  a ZŠ Masarykova v KOŠICIACH
za inscenáciu Š. Moravčíka, L. Cholujovej, J. Skácela: Slovážď
v réžii Márie Harčaríkovej


Cenu za pôvodný básnický text
O svojhlavej princeznej a trojhlavom šarkanovi
Jaroslavovi Brozovi