Preskočiť na obsah

Program Folklórneho festivalu Východná 2013

Š T V R T O K  4. 7. 2013

16:00 – 17:00

Pozvánka do Východnej
Liptovský Mikuláš – námestie
Námet, scenár a réžia: Ladislav Bernáth
Odborná spolupráca: Ivana Bartánusová
Účinkujú: FS Váh (Liptovský Mikuláš), DFS Ďumbier (Liptovský Mikuláš), TS Vŕbové prútie (Liptovský Mikuláš), FSk Lúčan (Lúčky), Divadelný súbor MO Matice slovenskej (Liptovský Mikuláš)

Na Pozvánke do Východnej po prvýkrát zaznie oficiálna znelka Folklórneho festivalu Východná. V programe sa predstavia miestne kolektívy vrátane súborov, ktoré diváci uvidia aj na pódiách priamo na festivale. Cieľom programu je v skratke priblížiť divákom, čo všetko budú môcť počas nasledujúcich troch dní vidieť.

20:30 – 23:30
Jááánošííík po tristo rokoch
Veľká scéna – amfiteáter
Réžia: Juraj Nvota
Hudba: Ľubica Čekovská
Scéna a kostýmy: Peter Čanecký
Účinkuje: Radošinské naivné divadlo

Pred tristo rokmi v Liptovskom Mikuláši popravili zbojníka Juraja Jánošíka (1713). Jeho meno vzápätí priam spod šibenice ožilo v ľudových básňach, piesňach, mýtoch, legendách a neskôr v románoch, filmoch či muzikáloch. O dvestopäťdesiat rokov neskôr, teda pred päťdesiatimi rokmi (1963), vzniklo neďaleko Piešťan v obci Radošina Radošinské naivné divadlo. A práve v Radošinskom naivnom divadle bola premiéra najslávnejšieho titulu Stanislava Štepku a RND na spomínanú tému Jááánošííík (1970), čo sa medzičasom, iste aj zásluhou zvukového záznamu inscenácie, stal divadelnou klasikou a maturitnou otázkou a čo teraz po tristo rokoch doslova ožije na obnovenej premiére priamo v Liptovskom Mikuláši (17. marca 2013) pod názvom Jááánošííík po tristo rokoch alebo Štedrý jánošíkovský večer. Nečudo, že práve pri takých významných a okrúhlych výročiach sa divadlo rozhodlo znovu a po novom, ale zato s pôvodnými textami z roku 1970, no v modernej scénickej podobe, obnoviť svoju najslávnejšiu hru, ktorá dodnes drží na Slovensku nevídaný divadelný rekord: Jááánošííík je najviac reprízovaný pôvodný dramatický titul (doteraz 738 repríz). Jááánošííík po tristo rokoch (Správa o hrdinovi alebo Hra na hrdinu) s pôvodnou hudbou Ľubice Malachovskej-Čekovskej, so živou hudobnou, speváckou a tanečnou skupinou, v novej javiskovej podobe a so súčasným hereckým súborom naštudoval autor, ktorý bol aj pred viac než štyridsiatimi rokmi nielen režisérom prvého Jááánošíííka, ale aj predstaviteľom titulnej postavy (vo vynovenom Jááánošíííkovi sa iste aj preňho nájde primeraná úloha). Opätovné javiskové uvedenie legendárneho titulu Jááánošííík divákom predstavuje nielen vtipné scénky, piesne a glosy o potrebnosti či skôr nepotrebnosti národných a náhodných hrdinov, ale tuším prichádza aj s malým zamyslením o nevyhnutnosti a potrebnosti nadhľadu a humoru v našom živote.P I A T O K  5. 7. 2013

16:00 – 18:00
... všade dobre, v Humne NAY!
Tanečnô humno... krst nového Humna, tanečné a hudobné workshopy a koncerty
Humno
Námet, scenár a réžia: František Morong
Folklórny festival Východná ponúka už tradične širokú programovú ponuku scénických, ale aj javiskovo neštylizovaných tanečných a hudobných programov, určených pre všetky generácie návštevníkov. Neoddeliteľnou súčasťou tohtoročnej programovej štruktúry sú sprievodné mimoscénické programy, ktoré majú priblížiť a preniesť festivalovú atmosféru medzi návštevníkov. Interaktívny projekt Humno sa o to snaží už tretí rok. Veríme, že jeho nová originálna podoba bude aj naďalej príjemným miestom poznávania a najmä osobného aktívneho, zážitkového učenia toho, čo obyčajne s obdivom, no pasívne sledujeme z pozície diváka. Workshopy budú viesť profesionálni taneční a hudobní majstri, ktorí majú dlhoročnú prax z tanečných domov organizovaných pravidelne v Bratislave, Košiciach či iných mestách Slovenska. V repertoári tanečných škôl budú zaradené tance z rôznych lokalít Slovenska, ako aj tance iných národov, pre začiatočníkov i pre pokročilých tanečníkov. V piatok začíname tancami rumunských korytárov z Budkoviec – Dolného Lesa (Vladimír Michalko, Eva Harbuliaková) a tancami Rómov z Komárna (Attila Oláh, Anikó Lépes) v hudobnom sprievode ĽH Michala Nogu (Košice).

18:00 – 19:00
Bou bi ten Jánošík...
Malá scéna

Námet, scenár a réžia: Mária Palasthyová, Simona Dikaszová
Odborná spolupráca: Lucia Jurečková, Miroslava Palanová
Inšpícia: Jana Gejdošová, Michaela Košová
Moderátor: Miroslav Kasprzyk
Účinkujú: FSk Kriváň (Východná), Hornoliptovský kurucký regiment (Liptovský Hrádok), Liptovskí zbojníci (Liptovský Mikuláš), FSk Lúčan (Lúčky), FS Liptov (Ružomberok), DFS Cindruška (Liptovský Hrádok), DFS Pramienok (Liptovský Mikuláš)

Slávnostné otvorenie festivalu... po zbojnícky. Veď nám pred 300 rokmi povesili Jánošíka!
 

19:30 – 21:00
Zbojníckym chodníčkom...
Veľká scéna – amfiteáter
Námet, scenár a réžia: Miroslava Palanová, Michaela Košová
Odborná spolupráca: Mária Palasthyová, Simona Dikaszová
Inšpícia: Jakub Filipko, Jana Gejdošová
Moderátor: Miroslav Kasprzyk
Účinkujú: FS Liptov (Ružomberok), FSk Kriváň (Východná), ĽH Bobáňovci (Terchová) a SpSk Podolie (Podolie), FSk Javorníček (Hvozdnica), FS Stavbár (Žilina), SpSk Dolinka (Nová Bystrica).

Či to bolo tak, či onak, zbojníci, zlodeji, lupiči, lúpežníci, banditi, piráti, korzári, vykrádači, okrádači, kmíni... existovali v každej dobe, v každej krajine. Žijú aj dnes medzi nami a niet pochýb, že to tak bude aj v budúcnosti... Každá doba mala svojich „dobrých“ a „zlých“ zbojníkov. Tak to bolo aj počas feudalizmu, keď sa v našich krajoch zrodil zbojník čo „svet rovnal“– dnes už legendárny Juraj Jánošík.
Juraj Jánošík je viac než len príbeh, legenda, tradícia, ktorá naveky ostane zahalená rúškom tajomstva.
Pozývame vás na veselé i vážne putovanie za touto legendou „zbojníckym chodníčkom“ spolu s folklórnymi kolektívmi Žilinského kraja.

21:00 – 22:00
Malá veľká krajina... alebo „Popýšme sa vlastným perím“
Veľká scéna – amfiteáter
Námet, scenár a réžia: Barbora Morongová, František Morong
Inšpícia: Agáta Krausová, Zuzana Horáčková, Ján Michálik
Účinkujú: SĽUK (Bratislava), umelecká skupina Dragúni (Bratislava), FS Hornád (Košice), FS Váh (Liptovský Mikuláš), FS Urpín (Banská Bystrica), FS Nadšenci (Trenčín), FSk Šumiačan (Šumiac), rozkazovači z FS Podpoľanec (Detva), ĽH Michala Nogu (Košice), ĽH Bobáňovci (Terchová), sólisti tanečníci Bence Zsombor Juhász (Želiezovce), Anikó Lépes (Dunajská Streda) a Attila Oláh (Dunajská Streda), Peter Vajda (Košice), Ján Vajda (Košice), Štefan Štec (Košice), sólista spevák Ján Ambróz (Telgárt), hudobné zoskupenie After Phurikane

Zámerom autorského programu je prezentovať výrazné fenomény hudobnej a tanečnej kultúry Slovenska v podaní popredných umeleckých a folklórnych kolektívov a sólistov. Program chce zároveň poukázať na unikátnosť a originalitu prvkov zapísaných (resp. uchádzajúcich sa o zápis) do reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska, ako aj reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO.

22:00 – 23:00
Tanec – legenda – rituál
Veľká scéna – amfiteáter
Námet, scenár a réžia: Vladimír Michalko
Účinkuje: FS Železiar (Košice)

V najnovšom programe súboru Železiar autori vychádzajú z pôvodných foriem ľudovej kultúry. Naplno vyjadrujú, v čom je sila tanca, legendy a rituálu v našej ľudovej kultúre. Pri tvorbe pracujú s jej živelnosťou, prirodzenosťou a životnou energiou. Tanečnú časť napĺňajú nové scénické podoby tancov z Abova, Zemplína a Šariša. Legenda stvárňuje príbeh o parobkovi (mládencovi) zo Zámutova, ktorý ako vojak za Márie Terézie takmer odvisol na šibenici. Rituál prináša choreografia „Juháska žila“, ktorej hlavnou časťou je rituálny tanec bačov „Ovčí zdich“.

23:30 – 02:30

... všade dobre, v Humne NAY!

Koncert zoskupenia After Phurikane a tancovačka v Humne
Humno
Autor: František Morong
Účinkujú: After Phurikane, ĽH Železiar (Košice) a skupina tanečných majstrov

„Starodávne rómske piesne inak“ spájajú osobnosti z celkom odlišných kultúrnych svetov. Prirodzene talentovaných rómskych spevákov, špičkových klasických hudobníkov a afrického perkusionistu. Predstavia sa v ňom violončelista Jozef Lupták, akordeonista Boris Lenko, Thierry Ebam a rómski speváci: súrodenci Ďuďovci zo Soli, manželia Dreveňákovci z Bardejova a švagrovci Pokutovci zo Žehry. Projekt After Phurikane nadväzuje na predchádzajúci projekt etnomuzikologičky Jany Belišovej „Phurikane giľa“. Koncerty tejto netradičnej zostavy si získavajú srdcia poslucháčov na Slovensku i v zahraničí.


S O B O T A  6. 7. 2013

09:30 – 11:00

Na slovíčko s ... PhDr. Jánom Olejníkom
Humno
Námet, scenár a réžia: Margita Jágerová
Technická spolupráca: Jana Ambrózová
Inšpícia: Alfréd Lincke

Diskusné stretnutie s PhDr. Jánom Olejníkom, CSc. (* 1921), pedagógom, etnografom, publicistom, organizátorom folklórneho hnutia, múzejným pracovníkom, nestorom slovenskej etnografie, zberateľom a znalcom materiálnej a duchovnej kultúry Slovenska najmä v oblasti Spiša a priľahlých regiónov. Stretnutie je spojené s komentovaním jeho archívnych
zvukových a filmových záznamov.  

11:00 – 14:00
Talenty
Malá scéna
Námet, scenár a réžia: Vanda Krištofová

Spevnosť, tanečnosť a hravosť, jednoducho krása slovenského folklóru – to je program Talenty. Folklórni nadšenci zďaleka i zblízka, krojovaní i nekrojovaní, tí na javisku i tí v hľadisku už roky spoločne vytvárajú príjemnú atmosféru tohto programu, počas ktorého spolu s remeselníkmi nahliadame do tajov našich tradícií. Príďte medzi nás aj vy!

11:30 – 15:00 a 16:00 – 19:30
... všade dobre, v Humne NAY!

Tanečnô humno... tanečné a hudobné workshopy a koncerty
Humno
Námet, scenár a réžia: František Morong

V sobotu sa príďte priučiť tancu podľa Vojtecha Littvu z Liptovských Sliačov (Simona Dikaszová) a iste vás zaujmú i školy tanca „do šafľika“ podľa Viliama Gregu z Bystrian (Slamovír Ondejka), „karička“ z Parchovian (Marianna Svoreňová), „čardáš“ z Pozdišoviec (Ján Vajda), „vrchárske“ z Podpoľania“ (Ján Michalík) či výučba tancov zo Zakarpatskej Ukrajiny (Štefan Štec). Pre tých menej odvážnych je určený tanečný workshop pre začiatočníkov, pre najodvážnejších zasa tanečný workshop súboru Honvéd (Budapešť, Maďarsko).
Hudobný sprievod: ĽH Michala Nogu (Košice), ĽH Michala Pagáča (Dubnica nad Váhom)  

12:30
Prijatie hostí a zástupcov folklórnych kolektívov u starostu obce Východná
Obecný úrad, Východná

13:30 – 15:00
Sprievod obcou
Obec Východná, areál amfiteátra, malá scéna
Námet, scenár a réžia: Jozef Adamík
Inšpícia: Pavlína Adamíková, Marika Húleková, Erika Bernáthová, Štefan Lipovský
Moderátori: Mária Palúchová, Jakub Janíček
Účinkujú: účinkujúci z jednotlivých programov festivalu

Uvoľnená atmosféra, bezprostredný kontakt a účastníci festivalu ako na dlani prilákajú každoročne v sobotu v poobedňajších hodinách pestrú zmes divákov na hlavnú ulicu Východnej. Rovnako pestrú, ako je tradičný sprievod na čele s domácou folklórnou skupinou Kriváň. Spev, tanec, hudba, krojová rozmanitosť, radosť je ponuka účinkujúcich a ustavičný potlesk je odpoveď divákov. Príďte si s nami užiť svojskú a úprimnú atmosféru v uliciach, ako aj pri vyvrcholení sprievodu na malej scéne.

15:00 – 16:00
Roztancované črievičky - program detských folklórnych súborov
Malá scéna
Námet, scenár a réžia: Agáta Krausová, Slavomír Ondejka
Inšpícia: Peter Hrabovský, Martina Takácsová, Ivana Topoľovská, Jozef Holota
Choreografia: Mária Szakácsová, Lenka Adzimová, Lenka Hyblárová, Katarína Makšiová, Iveta Tóthová, Slavomír Ondejka
Účinkujú: DFS Hanička (Košice), DFS Jahôdka (Košice), DFS Čarnička (Košice), DFS Viganček (Košice), DFS Železiarik (Košice) a sprievodná ĽH Michala Nogu (Košice)

Program na námet rozprávky bratov Grimmovcov Pretancované črievičky. Autori inscenovali rozprávku do detského scénického programu. Deti sa predstavia v ľudových hrách, tancoch a piesňach z východného Slovenska.

16:00 – 17:30
Veselie, veselie - program folklórnych skupín
Veľká scéna – amfiteáter
Námet: Estera Juhászová
Scenár a réžia: Lenka Šútorová-Konečná
Odborná spolupráca: Katarína Babčáková
Inšpícia: Marianna Svoreňová, Pavol Konečný
Moderátor – starejší: Vladimír Homola
Účinkujú: FSk Slatina (Zvolenská Slatina), FSk Jelenka (Jelenec), FSk Zamutovčan (Zámutov), FSk Poľana (Jarabina), FSk Telgárt (Telgárt), FSk Jedlinka (Kojšov), SpSk Vranky (Nitra)

Svadba bola odpradávna súčasťou života spoločnosti. Svadobné zvyklosti a obrady na Slovensku majú v podstate rovnaký cieľ – aby mladá dievka a mládenec prešli do stavu manželského a stali sa mužom a ženou za účasti očitých svedkov. Dalo by sa povedať, že priebeh svadobného veselia je v podstate rovnaký... no predsa, čo kraj, to trochu „iná svadba“... A tak uvidíme časti svadby z rôznych kútov Slovenska v ich paralelách i odlišnostiach... a v prvom rade v ich zvláštne dôstojnej kráse i radosti.

17:30 – 18:30
Čardáš! – tango z Východu
Veľká scéna – amfiteáter
Choreografia a réžia: Zoltán Zsuráfszky
Kostýmy: Zsuzsa Vincze
Svetlo: Béla Kovács
Zvuk: Boáz Konta
Hudba: Péter Árendás, László Rossa, László Kelemen
Príprava uvedenia: Estera Juhászová
Inšpícia: Alexander Juhász
Účinkuje: FS Honvéd (Budapešť, Maďarsko)

Tanečné divadlo Honvéd je v Maďarskej republike najväčším tanečným profesionálnym ľudovoumeleckým súborom. Jeho „materinským jazykom“ je poklad ľudového tanca z Karpatskej kotliny. Od veľkoformátových dejepisných tanečných hier po autentický folklór, od rockových opier po rozprávky, ktoré sú založené na ľudových tradíciách... to všetko tvorí jeho farebný repertoár. Spoločnou charakteristikou všetkých produkcií je výnimočná dynamika, virtuozita tancov a výtvarná stránka divadelnej scény.
Umeleckým vedúcim Tanečného divadla Honvéd je držiteľ prestížnej Tanečnej ceny Maďarska EUROPAS a Ceny L. Kossutha, choreograf a vynikajúci tanečník Zoltán Zsuráfszky.
V tomto programe je umelecky spracovaný dej, ktorý sa neviaže ku konkrétnemu obdobiu. Mohla by to byť aj každodenná realita človeka dneška, keďže nosnou témou je ľúbostný trojuholník. Ten je naplnený v pasážach inšpirovaných tancami Cigánov, Poliakov, Rumunov i Slovákov. Vzrušujúce, zaujímavé a fascinujúce udalosti deja sú okorenené virtuóznymi tanečnými výkonmi tanečníkov, ktorí tancujú tance z Maďarska, Sedmohradska i zo Slovenska. Príďte si pozrieť príbeh lásky spod Karpát...

18:30 – 19:30
Talenty
Malá scéna
Námet, scenár a réžia: Vanda Krištofová
Inšpícia: Miroslav Golian

Spevnosť, tanečnosť a hravosť, jednoducho krása slovenského folklóru – to je program Talenty. Folklórni nadšenci zďaleka i zblízka, krojovaní i nekrojovaní, tí na javisku i tí v hľadisku už roky spoločne vytvárajú príjemnú atmosféru tohto programu, počas ktorého spolu s remeselníkmi nahliadame do tajov našich tradícií. Príďte medzi nás aj vy!

19:30 – 21:00
Od vrkoča po čepiec i čiernu šatku
Veľká scéna – amfiteáter
Námet, scenár a réžia: Alžbeta Lukáčová, Tatiana Salajová
Odborná spolupráca: Marcela Čížová
Inšpícia: Martinka Potkányová, Martina Fodorová, Andrea Kanošová, Jana Maková
Moderátorka: Marcela Čížová
Účinkujú: FSk Parchovianka (Parchovany), Trio z chotára (Terchová), SpSk z Hrušova (Hrušov), FS Hornád (Košice), SpSk Kečera (Jakubany), SpSk Telgárt (Telgárt), SpSk Železiar (Košice), FS Szöttes (Bratislava) a sólistky Mária Mezovská (Liptovská Teplička), Mária Brdárska-Janoška (Rejdová), Dana Cútová (Pliešovce), Martina Kanošová (Pohorelá), Slávka Švajdová (Trenčín)

Program je venovaný téme ženy v tradičnej ľudovej kultúre. Žene – dcére, matke, svokre, starej matke, kmotre či kamarátke. Žene ako nositeľke obradnosti, ako tej, ktorá uchováva špecifický piesňový a tanečný repertoár. Žene, ktorá sa krúti v kolese s dievkami, ženami – je súčasťou kruhu života, ktorý prestupuje pevne uzavretý kolobeh večnosti.

21:00 – 22:00
Z najlepších... v stopách Cyrila Zálešáka
Veľká scéna – amfiteáter
Námet, scenár a réžia: Štefan Kocák, Peter Kocák
Odborná spolupráca: Pavel Bútor
Inšpícia: Lenka Kocáková, Marianna Svoreňová, Marián „Mako“ Székely
Moderátorka: Zuzana Bobríková
Účinkujú: FS Technik (Bratislava), FS Vranovčan (Vranov nad Topľou), ĽH Skaličan (Skalica) a sólista spevák Pavel Poustka (Skalica), ĽH Javorníček (Hvozdnica), SpSk Poľana (Jarabina) a laureáti celoštátnych folklórnych súťaží a prehliadok z ostatných dvoch rokov – DFS Kornička (Trenčín), FSk Raslavičan (Raslavice) a sólisti tanečníci Filip Cíl (FS Rosénka, Praha), Ondrej Varga a Simona Baschierová (FS Vranovčan, Vranov nad Topľou), Alfréd Lincke a Vanda Krištofová (TS Partia, Bratislava)

Cieľom spomienkového programu je predstaviť širokej verejnosti nestora folklórneho hnutia na Slovensku, popredného experta na tradičnú ľudovú kultúru a kultúrno-osvetovú činnosť, tanečného pedagóga, výskumníka, choreografa, scenáristu, režiséra a publicistu, už nebohého Cyrila Zálešáka, ako aj súčasnú umeleckú tvorbu folklórnych kolektívov a jednotlivcov kráčajúcich v jeho stopách. Na nestora si zaspomína aj choreograf Igor Kovačovič z Banskej Bystrice.

22:00 – 22:30
Škola tanca - Tance z Považia
Veľká scéna – amfiteáter
Vedie: Vladimír Michalko
Škola tanca v kotle amfiteátra, venovaná divákom, z ktorých sa tiež môžu stať tanečníci.

22:30 – 23:40
Tanec medzi črepinami
Veľká scéna – amfiteáter
Námet, scenár a réžia: Marek Ťapák
Choreografia: Ervín Varga, Bibiana Lanczová, Ján Ševčík, Stanislav Marišler, Adriana Pinková
Hudba: Banda, Anton Popovič, Stanislav Palúch, Jozef Broda, Nikola Parov, Jaroslav Stráňavský, Tony Gatlif, Zbigniew Namyslowski a Jan Karpiel, Peter Ňiňaj, Ferenc Kiss, Papp István „Gázsa“
Videoprojekcia: Pavol Barabáš, ukážky z filmu tanec medzi črepinami (STV)
Text: Daniel Hevier
Účinkujú: SĽUK a Marek Ťapák

Tanec medzi črepinami je bilancovaním muža v zrelom veku, ktorý znovu prežíva významné okamihy svojho života, zhmotňuje si svoje sny a predstavy. Krehkosť lásky, sila túžby, bolesť odvrhnutia, horkosť i krása poznania, aj nerovný boj so smrťou i samým sebou lomcujú hlavným hrdinom. Silné emócie sú pretavené do temperamentných i poetických tanečných obrazov. Charizmatická osobnosť Marka Ťapáka, projekcia ukážok z filmu Tanec medzi črepinami a úžasné zábery slovenskej prírody Pavla Barabáša, podmanivá hudba skupiny Banda a interpretačné majstrovstvo tanečného súboru SĽUK vytvárajú jedinečný príbeh, ktorý srší neskrotnou energiou.

24:00 – 02:30
... všade dobre, v Humne NAY!

Koncert kapely Balkansambel a tancovačka v Humne
Humno
Príprava: František Morong
Účinkujú: Balkansambel (Žilina) a zúčastnené ĽH

BALKANSAMBEL je mnohopočetná hudobná formácia, ktorá sa rozhodla vyzvať na súboj všetky krivé rytmy a drkotavé maniere balkánskej (bulharskej, rumunskej i macedónskej)  ľudovej produkcie. Toto jedinečné hudobné súsošie vzniklo v roku 2009 pod mottom „roztancovať aj tých, čo o sebe tvrdia, že sa nevedia hýbať“.
Zloženie: Marek Pastírik – saxofón, duduk, kaval, gajda, taragot, Martin Noga – trombón, bas trúbka, Juraj Hodas – heligón, Andrej Rázga – trúbka, Peter Vaňouček – harmonika,
Martin Králik – bubny, perkusie, Zuzana Burianová – spev, tanec,
Viktória Kovalčíková – spev, klarinet.


    
N E D E Ľ A  7. 7. 2013

09:30 – 10:45

Slávnostná sv. omša
Katolícky kostol, Východná
Príprava: Alžbeta Lukáčová
Účinkuje: FSk Telgárt (Telgárt)

Na nedeľnej sv. omši v katolíckom kostole sa predstaví FSk Telgárt s repertoárom duchovných piesní ovplyvnených staroslovienskou formou liturgie. Tá je reliktom vplyvu prvých kresťanských tradícií, ktoré k nám priniesli vierozvestcovia sv. Cyril a sv. Metod pred 1150 rokmi... Účasťou účinkujúcich na slávnostnej sv. omši spájame festivalové dianie so životom obce. Ľudové umenie vyjadruje vzťah ku kráse. O to úprimnejšie môže vyjadrovať vzťah k Bohu.

11:00 – 12:00
Žiale žien
Evanjelický kostol, Východná
Námet, scenár a réžia: Andrea Jágerová
Inšpícia: Alexandra Kossárová
Účinkujú: DFSk Dobrona (Dobrá Niva), SpSk Marína (Zvolen), sólistky speváčky Jana Ambrózová a Margita Jágerová (Nitra)

Ľudové piesne podávajú rôznorodý obraz o živote človeka, o jeho pocitoch, náladách, hodnotách, o jeho radostiach i starostiach. V slovenskom repertoári majú veľké zastúpenie piesne o trápení a žiali žien. Vyplýva to z neúprosného, ťažkého a často podradného postavenia, aké mali ženy na vidieku v minulosti. Žena musela vykonávať ťažkú a namáhavú fyzickú prácu a okrem toho sa musela vo všetkom prispôsobovať prevahe manželovej rodiny.
Predkladaný program bude o trápení žien. Jeho obsahom budú piesne o žiali dievok pri odchode milého na vojenčinu či o žiali nad nešťastnou láskou. Ani vydaj nebol pre mladé dievča vždy šťastím a v svadobných piesňach nachádzame mnohé témy o žiali a slzách neviest. Viaceré piesne hovoria o bitých ženách, o chudobných matkách, ktoré nemajú čím nakŕmiť svoje dietky, o žiali nad mužom alkoholikom i o najväčšom utrpení žien pri strate svojho dieťaťa.
Po búrke vždy vyjde slnko, aj keď len na nepatrnú chvíľku, a preto v programe nebudú chýbať aj piesne o slzách šťastia.

09:00 – 13:30
Talenty
Malá scéna
Námet, scenár a réžia: Vanda Krištofová
Inšpícia: Miroslav Golian

Spevnosť, tanečnosť a hravosť, jednoducho krása slovenského folklóru – to je program Talenty. Folklórni nadšenci zďaleka i zblízka, krojovaní i nekrojovaní, tí na javisku i tí v hľadisku už roky spoločne vytvárajú príjemnú atmosféru tohto programu, počas ktorého spolu s remeselníkmi nahliadame do tajov našich tradícií. Príďte medzi nás aj vy!

10:30 – 14:00
... všade dobre, v Humne NAY!

Tanečnô humno... tanečné a hudobné workshopy a koncerty“
Humno
Námet, scenár a réžia: František Morong

Prednáška spojená s workshopom Pohyb podľa R. Labana (Agáta Krausová), ale aj tanečný workshop SĽUK-u (Stanislav Marišler) či záverečný workshop Dragúnov (František Morong).

14:00 – 14:30
Škola tanca... Tance z Liptova
Veľká scéna – amfiteáter
Vedie: Vladimír Michalko  

Škola tanca v kotle amfiteátra venovaná divákom, z ktorých sa tiež môžu stať tanečníci.

14:30 – 16:00
Nazbíjanô – galaprogram FFV 2012
Veľká scéna – amfiteáter
Námet, scenár a réžia: Miroslava Palanová
Odborná spolupráca: Alžbeta Lukáčová
Réžia TV prenosu: Peter Hudák
Inšpícia: Michaela Košová, Simona Dikaszová, Jakub Filipko, Jana Gejdošová
Moderátor: Roman Malatinec
Účinkujú: FS Železiar (Košice), FS Honvéd (Budapešť, Maďarsko), SĽUK (Bratislava), FSk Raslavičan (Raslavice), FS Urpín (Banská Bystrica), FSk Šumiačan (Šumiac), FS Hornád (Košice), FS Liptov (Ružomberok), FSk Kriváň (Východná), sólistky speváčky Jana Ambrózová a Margita Jágerová (Nitra), sólisti tanečníci Alfréd Lincke a Vanda Krištofová (TS Partia, Bratislava), Zsombor Bence Juhász a Rebeka Németh (DFS Kincső, Želiezovce), Jakub Kopecký a Alžbeta Švejdová (FS Nadšenci, Trenčín), DFS Kornička (Trenčín), Trio fujaristov z Kokavy nad Rimavicou (Pavol Bielčík, Ján Kroták, Michal Moncoľ)
 
Galaprogram alebo to najlepšie, čo sa z programovej ponuky tohto ročníka festivalu do zbojníckej Jánošíkovej kapsy „nazbíjalo“. Predstavíme vám scénické poklady v podobe tanečných, speváckych, hudobných legiend tradičnej kultúry. Pripomenieme si nielen legendárneho Jurka Jánošíka, ktorý nás prevedie Zbojníckym chodníčkom, spoznáme Malú –veľkú krajinu, uctíme si osobnosť významného choreografa Juraja Kubánku a pripomenieme si jeho životné jubileum. Pozývame vás prežiť veselé a radostné chvíle so všetkými účinkujúcimi i osláviť storočnicu s domácou folklórnou skupinou Kriváň z Východnej.

MIMOSCÉNICKÉ PROGRAMY

Autorka a koordinátorka: Mgr. Viera Feriancová

HLÁSENIA Z MÁJKY
Balkón Májky
Pia: 15:30 – 23:30 h
So: 09: 00 - 23:30 h
Ne: 09:00 – 16:30 h
Bubeník a nočný hlásnik: Ján Jankov (Pohorelá)

Festival otvára, uzatvára, ráno budí a večer uspáva... ako inak, bubeník a hlásnik v jednej osobe.

KOLIBA - prezentácia salašníctva a ovčiarskych prác, spojená s ochutnávkou ovčieho syra a bryndze
Areál amfiteátra
Príprava: Ľudovít Urbanovský
Pia: 16:00 – 20:00 h
So: 09:30 – 20:00 h
Ne: 09:30 – 17:00 h

Tradičné ovčiarstvo a spôsob života v geografickej oblasti horského salašníctva, ale aj rozprávanie o živote baču a valachov a ukážky ovčiarskych prác pri výrobe syra a bryndze ožívajú v kolibe vo Východnej.

TRADIČNÁ KUCHYŇA
Ohnisko
Príprava: Michaela Košová
So:  09:30 – 14:30 h        špeciality z Liptovskej Lúžnej
       15:00 – 20:00 h        špeciality zo Smrečian
Ne:  10:30 – 14:00 h        špeciality z Dobrej Nivy

Šikovné kuchárky z Liptova a Hontu pred očami návštevníkov uvaria tradičné dobroty zo svojich obcí... Môžete ochutnať, porozprávať sa... a dostanete aj recept.
      
JARMOK REMESIEL
Areál amfiteátra
Príprava: ÚĽUV
Pia: 16:00 – 20:00 h
So: 09:30 – 18:30 h
Ne: 09:30 – 17:00 h

Na Folklórnom festivale Východná budú môcť účastníci zhliadnuť precízne spracované výrobky majstrov ľudovoumeleckej výroby, ktorí predvedú svoj kumšt a dokonalé  prevedenie a oboznámia záujemcov so zákutiami svojho remesla i s kľukatými cestami náročnej výroby, rokmi osvedčenými a nadčasovými postupmi a technológiami. Oko i dušu každého návštevníka potešia tieto skvosty na Jarmoku remesiel, ktorý sa koná v rámci FF Východná v spolupráci s ÚĽUVom, kde si ich bude možné aj kúpiť a a následne nájsť mu miesto vo  svojich príbytkoch priamo na Jarmoku remesiel vo Východnej.


UROB SI SÁM VO VÝCHODNEJ - tvorivé dielne
Kóje pod Májkou
Príprava: ÚĽUV
So: 09:30 – 17:30 h
Ne: 09:30 – 17:00 h

Tvorivé dielne tradičných remesiel pre návštevníkov festivalu... Príďte si vytvoriť niečo pekné z dreva, z drôtu, z hliny (na hrnčiarskom kruhu na nožný pohon) alebo si na pamiatku ušite handrovú bábiku...

ZLATÉ DNO... alebo reči o robote.

Malá scéna
Príprava: Michal Fiľo
Pia: 16:30 – 18:00 h
So:  10:30 – 19:30 h
Ne: 10:30 – 13:30 hod.

Remeselníci, výrobcovia tradičných ľudových výrobkov, uvedú návštevníkov do tajov svojho remesla... Môžete sa ich niečo zaujímavé opýtať, ale aj niečo pekné vyhrať...

KOŠIARIK - detský svet
Lúka v areáli amfiteátra
Autor: Viera Feriancová, Jarmila Jelínková
Odborná spolupráca: Slavomír Ondejka, Miroslav Hanák, Erika Bernáthová, Elena Jurenová, Michaela Košová
Inšpícia: Ľubica Boorová, Dagmar Zemanová
Hudobný sprievod: Pavol Michalička, Jozef Lipták, Tibor Plch
Účinkujú: DFS Cindruška (Liptovský Hrádok), BS KUK (Liptovský Mikuláš)
Pia: 16:30 – 19:00 h
So: 10:00 – 18:00 h
Ne: 10:00 – 15:00 h

Pre najmenších účastníkov festivalu sme pripravili detské tanečné školičky a detské hry, školičky spevu, výrobu jednoduchých výrobkov tradičnými technikami, rozprávanie ľudových rozprávok, riekanky, hádanky, rečňovanky, možnosť obliecť si detský kroj či učesať tradičný detský účes v priestore určenom len pre nich...
V tomto „jánošíkovsky významnom“ roku bude v tanci, speve, rozprávkach i v riekankách dominovať príťažlivá zbojnícka tematika.
Prítomnosť rodičov na programoch je nevyhnutná.

Piatok
16:30 – 19:00 h     tvorivé dielničky, obliekanie tradičného odevu z Východnej
16:30 – 17:00 h    rozprávky, riekanky, hádanky, porekadlá a pranostiky
17:00 – 17:30 h    tanečná školička (VS)
17:30 – 18:00 h    školička spevu
18:00 – 18:30 h    tanečná školička (SS)
18:30 – 19:00 h    tanečná školička (ZS)

Sobota
10:00 – 12:30 h    tvorivé dielničky, obliekanie tradičného odevu z Východnej
10:00 – 10:30 h    rozprávky
10:30 – 11:00 h    tanečná školička (VS)
11:00 – 11:30 h    školička spevu
11:30 – 12:00 h    tanečná školička (SS)
12:00 – 12:30 h    riekanky, hádanky, porekadlá a pranostiky
12:30 – 13:00 h    tanečná školička (ZS)
13:00 – 14:00 h    bábkové divadlo KUK
13:30 – 15:30 h    tvorivé dielničky
14:30 – 15:00 h    tanečná školička (SS)
15:00 – 15:30 h    rozprávky
15:30 – 16:00 h    tanečná školička (ZS)
16:00 – 17:00 h    bábkové divadlo KUK
16:30 – 18:00 h    tvorivé dielničky
17:00 – 17:30 h    riekanky, hádanky, porekadlá a pranostiky
17:30 – 18:00 h    tanečná školička – opakovanie so všetkými lektormi

Nedeľa
10:00 – 12:00 h    tvorivé dielničky, obliekanie tradičného odevu z Východnej
10:00 – 10:30 h    rozprávky
10:30 – 11:00 h    tanečná školička (VS)
11:00 – 11:30 h    tanečná školička (SS)
11:30 – 12:00 h    riekanky, hádanky, porekadlá a pranostiky
12:00 – 12:30 h    tanečná školička (ZS)
12:30 – 13:00 h    tanečná školička (VS)
13:00 – 13:30 h    rozprávky
13:30 – 14:00 h    tanečná školička (SS)
13:00 – 15:00 h    tvorivé dielničky
14:00 – 14:30 h    tanečná školička (ZS)
14:30 – 15:00 h    detské účesy a školička spevu
_____________________
SS – stredné Slovensko
ZS – západné Slovensko
VS – východné Slovensko

VÝCHODNIANSKA IZBA

Areál obce Východná
Príprava: Hana Taragelová

Výstava a prezentácia tradičného obydlia, zariadenia a kuchyne rázovitej podtatranskej obce Východná.

TRADIČNÝ ODEV Z VÝCHODNEJ

Drevenica v susedstve Východnianskej izby, areál obce Východná
Príprava: Miroslava Dorotovičová, Jana Gejdošová, Viera Tekelová
Odborná spolupráca: Jana Mládek-Rajniaková, FSk Kriváň (Východná)
Pia: 15:30 – 19:30 h
So: 10:00 – 15:00 h a 18:00 – 19:30 h
Ne: 10:00 – 14:00 h

V tradičnej drevenici v obci Východná si návštevníci môžu pozrieť tradičný odev obce i susedných lokalít, ovplyvnený geografickými podmienkami a tradičným zamestnaním – horským salašníctvom. Prezentácia je spojená s odborným etnologickým výkladom.

SYMBOLICKÝ CINTORÍN
Cintorín, Východná
Príprava: Jozef Burič
So: 11:00 h

KRESANÉ DO DREVA
Areál amfiteátra
Príprava: Jozef Burič
Rezbári: Dušan Šarkan (Vrbovce), Adam Bakoš (Lieskovany), Róbert Smrčák (Hrabušice)

Tvorba nadrozmerných drevených plastík neprofesionálnych umelcov sa vo Východnej stala už neodmysliteľnou súčasťou festivalových dní. Tohtoročné Kresané do dreva je venované 1150. výročiu príchodu vierozvestcov, solúnskych bratov Cyrila a Metoda na územie Veľkej Moravy. Na Slovensku k nim treba priradiť aj ich žiaka, prvého a priameho nástupcu sv. Metoda, prvého svätca pochádzajúceho priamo zo Slovenska – sv. Gorazda. Sochy troch svätcov, ktoré v tomto roku obohatia prírodnú galériu vo Východnej, vytvoria Dušan Šarkan z Vrboviec, Adam Bakoš z Lieskovian a Róbert Smrčák z Hrabušíc.


SAKRÁLNA TEMATIKA NA ĽUDOVOM TEXTILE
Areál amfiteátra
Autor: Martin Mešša
Inšpícia: Marián „Mako“ Székely
Vernisáž výstavy: pia: 17:00 h

Výstava je inšpirovaná tematikou súvisiacou s výročím príchodu Cyrila a Metoda na Veľkú Moravu, ktorý znamenal i priznanie kresťanstva ako štátneho náboženstva na tomto území. Šírenie kresťanstva nebolo jednoduché... Využitím staršej symboliky pri šírení kresťanstva sa jeho idey stávali zrozumiteľnejšími. Aj keď neskôr samotná cirkev od mnohých znakov a symbolov, ktoré sa v ranom období používali, odstúpila, ba priam ich zakazovala, zachovali sa nám v rôznych podobách v starom umení, v architektúre i v ľudovej kultúre. Časť z tejto symboliky, s ktorou sa slovenský človek stretával na oltároch v kostoloch v podobe oltárnych plachiet a antependií, ovplyvnila tematicky aj ľudové prostredie – na kútnych plachtách, pôlkach, obrusoch a posteľných prikrývkach s ich ochrannou funkciou sa dochovalo najviac sakrálnych motívov a kresťanskej symboliky, ktorej pôvodné významy vo väčšine zanikli, dostali inú fabuláciu a často aj iné pomenovanie. Najčastejšie však dominuje už len ich estetická hodnota.
Sakrálny textil v kostoloch vznikal na základe renesančných vzorníkov, ktorých niekoľko exemplárov sa zachovalo dodnes. Podľa vzorov z týchto vzorníkov tkali a vyšívali profesionálni remeselníci aj ľudoví výrobcovia textílie pre kostoly. Obľúbené boli aj barokové predlohy. Preberanie motívov sprostredkovali najmä vyšívačky, ktoré pracovali pre kostoly, ale i na objednávku bežných záujemcov.
Jedinečná tvarová štylizácia týchto motívov v ľudovej výšivke, použitie techník, preferencia farebnej škály obľúbenej v jednotlivých lokalitách či regiónoch vo výzdobe textilu výšivkou, kombinácie s inými motívmi s cieľom dosiahnuť maximálny estetický účinok posúva sakrálne motívy na ľudovom odevnom i bytovom textile do sféry ľudového výtvarného prejavu.

VARIANT V PRÍPADE DAŽĎA

Piatok 5. 7. 2013

18:00 – 19:00
„Bou bi ten Jánošík...“
Veľká scéna

15:00 – 16:00, 18:30 – 21:30
Talenty
Humno

Sobota 6. 7. 2013

15:00 – 16:00
„Roztancované črievičky...“ program detských folklórnych súborov
Veľká scéna

08:00 – 10:30, 16:00 – 18:00
Talenty
Humno