Preskočiť na obsah

sobota 2. 7. 2016

 

HUMNO

 

STRATENÉ ZVUKY SVETA
10:00 – 11:00
Ukážka jednoduchosti, variability a pestrosti predmetov na zvukovom princípe, ktoré využívali deti našich predkov.

 

ŠKOLIČKA TANCA
11:15 – 12:00
Zasadil som čerešničku - detské hry a tance.
Školu vedie: Borbora Volochová
Účinkuje: ĽH Rada Kertisa z Košíc, DFS Hanička

 

TANEČNÝ DOM – HORNÉ OREŠANY
12:15 – 13:00
Vyučovaný tanec: Tance z Horných Orešian (Trnavsko)
Taneční majstri: Ján Michalik, Katarína Sládečková
Hrá: ĽH Michala Pagáča

 

TANEČNÝ DOMRASLAVICE
14:15 – 15:00
Vyučovaný tanec: Verbunky z Raslavíc (Šariš)
Taneční majstri: Vladimír Michalko, Marek Sabol
Hrá: ĽH Michala Pagáča

 

MEDZINÁRODNÝ TANEČNÝ DOM
15:15 – 16:00
Tanečný dom vedený účinkujúcimi zo zahraničných súborov.

 

MEDZINÁRODNÝ TANEČNÝ DOM
16:15 – 17:00
Tanečný dom vedený účinkujúcimi zo zahraničných súborov.

 

BANDA
00:00 – 01:00
Koncert slovenskej world music skupiny Banda, ktorá vznikla v roku 2003 a odvtedy sa snaží ísť vlastnou cestou v chápaní tohto žánru.

Účinkujú: Samo Smetana (husle, mandolína, buzuki, tamburína, spev), Alžbeta Lukáčová (cimbal, heligónka, perkusie, spev), Ivan Hanula (viola, mandolína, buzuki, spev), Peter Obuch (kontrabas, spev), Igor Ajdži Sabo (bicie nástroje, perkusie, spev), Eva Brunovská (spev, keyboard)

 

GASTROCENTRUM

 

SÚSTREDENIE
10:00 – 10:30
Tanečný program pre všetkých návštevníkov festivalu, prostredníctvom ktorého sa dostanú do absolútnej pohody aj tí najväčší spáči.

 

TANEČNÝ DOMPARCHOVANY
10:45 – 11:30
Vyučovaný tanec: Čardáš z Parchovian (Zemplín)
Taneční majstri: Peter Vajda, Kristína Vajdová
Hrá: ĽH Michala Pagáča

 

PRI MUZIKE
11:45 – 12:30
Vyhrávanie ĽH Javorníček z Hvôzdnice a ĽH FS Magura z Kežmarku.

 

TANEČNÝ DOM – ČIERNY BALOG
13:15 – 14:00
Vyučovaný tanec: Čardáš a do vysoka z Čierneho Balogu (Horehronie)
Taneční majstri: Alfred Lincke a Martina Kupcová
Hrá: ĽH Michala Pagáča

 

TANEČNÁ ZÁBAVA
23:00 – 02:00
S ĽH Pagáčovci, ĽH FS Gymnik, ĽH Rada Kertisa a zahraničnými hosťami.

 

MALÁ SCÉNA

 

MALÍ MUZIKANTI A SPEVÁCI
13:00 – 14:00
Koncert víťazov detského festivalu ľudovej hudby Vidiečanova Habovka 2016.

 

HORE ULICOU
14:00 – 15:30
Sprievod obcou Východná a krátka prezentácia všetkých účinkujúcich festivalu.

 

SLOVENSKÉ GAJDY A TRADIČNÁ GAJDOŠSKÁ KULTÚRA V UNESCO
15:30 – 16:15
Program o gajdošoch a gajdách, ktoré boli v roku 2015 zapísané do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva (UNESCO).
Účinkujú: Ľubomír Tatarka zo Slovenskej Ľupče, Gajdošská ľudová hudba Beskyd z Oravskej Polhory, Tomáš Blažek z Nitry, Trogári zo Veľkého Zálužia, Gajdošská muzika zo Sihelného, Gajdošská skupina z Belej-Dulíc pod vedením Jara Chalúpku, Garajovci - Fašangovníci z Veľkej Lehoty.

 

MATI MOJA MATI...
16:15 – 17:30
Pocta významnej pedagogičke, choreografke a zakladateľke dvoch zvolenských folklórnych súborov Zornička a Marína, ktorá odišla do folklórneho neba vo februári 2016.
Účinkujú: DFS Zornička zo Zvolena, Tanečný odbor ZUŠ Zvolen, DFS Ďumbier a DFS Pramienok z Liptovského Mikuláša, DFS Kečera z Jakubian, Matúš a Martin Murínovci

 

Z POPOLA PLAMEŇ
17:30 – 18:30
Program folklórnych skupín ocenených v súťaži Nositelia tradícií, plný ľudových zvykov, tanca, spevu a hudby.

Účinkujú: FSk Parchovianka z Parchovian, FSk Javorníček z Hvozdnice, FSk Podžiaran z Papradna, FSk Kúcané z Kútov a ĽH Skaličan zo Skalice, FS Goral zo Suchej Hory a sestry Matákové z Čadce

 

RUSÍN ČENDEŠ ORCHESTRA
23:00 – 00:00
Koncert world music karpatsko-balkánskej-rómsko-jazzovej temperamentnej hudobnej fúzie v jedinečných úpravách Reného Bošeľu a Jakuba Stračinu.

Účinkujú: Peter Šipula (spev, husle), Zuzana Holíková (cimbal, spev), Alžbeta Stračinová (husle, spev), René Bošeľa (viola, gitara, spev), Jakub Stračina (kontrabas), Róbert Bošeľa (bicie, perkusie)

 

VEĽKÁ SCÉNA

 

PRÍBEHY OD ČIERNEHO MORA
19:15 - 20:30
Program zahraničných súborov, ktoré prinesú príbehy zo života ľudí blízkych aj vzdialených kultúr v podobe jednoduchých piesní aj náročných tancov.
Účinkujú: Súbor TIJERAS z Peru, tanečná zložka národného súboru SUKHISHVILI z Gruzínska, súbor BIZONE z Bulharska a speváci súboru BOZHYCHNI z Ukrajiny.

 

JE BLAHO TU?
20:30 – 22:00
Tematický program venovaný životu a dielu významného slovenského choreografa Jána Blaha.

Účinkujú: FS Gymnik z Bratislavy, FS Kopaničiar z Myjavy, Lúčnica, SĽUK, študenti VŠMU, Východná Slovak Dancers z Kanady

 

KRÁSA NEVÍDANÁ
22:10 – 23:00
Multimediálny program, v ktorom je v popredí žena, ľudový ornament a slovenský ľudový odev.
Účinkujú: Credance, SĽUK, Marina, gajdoši, Bon bon trio, Maca, Heligonkárky z Terchovej a další.

 

KOŠIARIK

 

HRY A ZÁBAVKY
11:00 – 16:15
Program pre najmladších návštevníkov festivalu, ktorí si môžu vyskúšať skladanie mapy Slovenska formou skladačky puzzle, netradičné športové súťaže v šikovnosti a rýchlosti, muzicírovanie na zvonkohre, striekanie ornamentov na papier, vyzdobovanie perníkovej chalúpky, vyrábanie bábok a ich oživenie.

 

ETNODOM

 

KAREL PLICKA – MAJSTER VIACERÝCH REMESIEL
10:30 – 12:00
Prednáška a prezentácia venovaná významnému etnografovi, folkloristovi, zberateľovi, fotografovi, filmovému scenáristovi a režisérovi K. Plickovi.

 

GAJDY A GAJDOŠSKÁ KULTÚRA NA SLOVENSKU
13:00 – 14:30
Multimediálna prezentácia pri príležitosti zápisu gájd do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva (UNESCO).

 

PREMIETANIE FILMOV S ETNOLOGICKOU TEMATIKOU
15:00 – 16:30
Ján Fotta – Od ovečky po gubu
Ľubor Patsch – 100 rokov FS Kriváň z Východnej
Jozef Weis – Detvianske kríže
Vlado Kružic – Majster troch remesiel
Petr Pavlinec – Byla svadba byla

 

OHNISKO A KOLIBA

 

TRADIČNÁ KUCHYŇA
10:00 – 17:00

 

EVANJELICKÝ KOSTOL

 

ŽENY
10:30 – 11:15
Hudobno-spevácky program venovaný postaveniu žien v spoločnosti v prvej polovici minulého storočia.

Účinkujú: Ladislav Drugda, ženská spevácka skupina, dievčenská spevácka skupina a ľudová hudba FSž Marína zo Zvolena

 

CINTORÍN

 

PIETNA SPOMIENKA NA ZOSNULÝCH FOLKLORISTOV
13.30 – 14:00
Spomienka na osobnosti, ktoré súviseli s festivalom vo Východnej - či už ako organizátori, autori programov alebo ako účinkujúci a ktoré len nedávno odišli do večnosti.
Účinkujú: ĽH DFS Zornička zo Zvolena, Ľubomír Tatarka zo Slovenskej Ľupče, Eleonóra Vančíková Kapasná z Bratislavy, Roman Malatinec, Ján Matuška z Detvy

 

SPRIEVODNÉ PROGRAMY

 

ÚĽUV – JARMOK MAJSTROV REMESIEL
areál amfiteátra
piatok: 16:00 – 20:00
sobota: 09:30 – 20:00
nedeľa: 09:30 – 17:00

 

ŠKOLA REMESIEL S ÚĽUV-OM
kóje pod Májkou
sobota: 09:30 – 17:30
nedeľa: 09:30 – 15:00

 

KOŠIARIK
detské hry, piesne, tance, riekanky a iné zábavky
lúka v areáli amfiteátra
piatok: 16:30 – 18:30
sobota: 10:00 – 18:00
nedeľa: 10:00 – 15:00
Prítomnosť rodičov na programoch je nevyhnutná.

 

VÝCHODNIANSKA IZBA
areál obce Východná