Preskočiť na obsah

Sobota, 4. 7. 2015

HUMNO


NA SALAŠI
10:00 – 10:45
Rozprávanie baču Čalamachu o práci i zábave na salaši.
Pripravil: Ľubomír Tatarka

ŠKOLIČKA TANCA
11:00 – 11:45
Škola tanca pre deti.
Pripravila: Andrea Pitoňáková

TANEČNÝ DOM – VLACHIKO
12:00 – 12:45
Olašské tance z Kendíc a Petrovian.
Pripravili: Peter Vajda a Libuša Bachratá

TANEČNÝ DOM – ZO ZEMPLÍNA
13:15 – 14:00
Neznáme od neznámych.
Čardáš zo Zemplína.
Pripravili: Alfred Lincke a Martina Kupcová

TANEČNÝ DOM – HOREHRONSKÉ
14:30 – 15:15
Čardáš z Vernára.
Pripravili: Vladimír Michalko a Martina Kupcová

ARGENTÍNSKY TANEČNÝ DOM
15:45 – 16:30
Argentínske ľudové tance.
Pripravili: tanečníci súboru Abriendo Surcos z mesta Rio Cuarto

TURECKÝ TANEČNÝ DOM
17:00 – 17:45
Turecké ľudové tance.
Pripravili: tanečníci súboru Hacettepe z Ankary

MARTIN ŤAPÁK – POHĽAD DO ŽIVOTA A DIELA
18:30 – 19:30
Scénická prezentácia života významného slovenského filmového a televízneho režiséra, tanečníka, choreografa a režiséra SĽUK-u Martina Ťapáka.
Účinkujú: rodina Janoštinovcov zo Zuberca, FS Skorušina z Lieska, MSS Vernár.
Pripravil: Vladimír Kyseľ

NEW FOLK ORCHESTRA
23:45 – 00:30
Koncert world music kapely

EVANJELICKÝ KOSTOL


VIENOK
10:30 – 11:15
Hudobno-spevácky program o symbolike venca, kruhu ako kolobehu života. Účinkujú: ĽH Ondreja Hlaváča z Gemera, SS FS železničiarov Marína zo Zvolena, ŽSS Vranky z Nitry, Zuzana a Ján Puškášovci z Gemerskej Polomy
Pripravila: Jana Zákopčanová

OHNISKO


TRADIČNÁ KUCHYŇA Z KLENOVCA
10:00 – 17:00
FS Vepor z Klenovca ponúka regionálne tradičné jedlá.
Pripravila: Katarína Brnková

ETNODOM


Pripravila Katedra etnológie a folkloristiky FF UKF v Nitre

ETNOLÓG V TERÉNE – PROJEKT LIPTOVSKÁ TEPLIČKA
10:00 – 12:00
Predstavenie práce etnológov na príklade Projektu Liptovská Teplička.
Pripravili: Zuzana Beňušková, Margita Jágerová

FILMOVÉ PROJEKCIE ING. JÁNA KUSKU, NICOLAUSFILM
12:00 – 13:00
15:00 – 17:00
Projekcie krátkych dokumentárnych filmov s etnologickou problematikou.

FOLKLÓRNE POZDRAVY
13:00 – 15:00
Moderovaná diskusia s významným etnochoreológom PhDr. Stanislavom Dúžekom, CSc.
Moderuje: Bernard Garaj

KOŠIARIK


HRY A ZÁBAVKY
10:45 – 11:30
15:15 – 16:00
Súťaže pre malých aj veľkých, inšpirované ľudovými tradíciami.

V MAĽOVANOM DOMČEKU
12:00 – 13:00
14:00 – 14:45
Maľovanie tradičných ornamentov na telo i oblečenie, maľovanie perníkovej chalúpky.

Z ROZPRÁVKY DO ROZPRÁVKY
13:00 – 14:00
Čítanie ľudových rozprávok.

GASTROCENTRUM


TALENTY
10:45 – 11:45
13:00 – 14:00
Prezentácia nadaných folklórnych kolektívov a sólistov, ktorí chcú svoje schopnosti ukázať divákom vo Východnej.
Pripravila: Barbora Volochová

PRI MUZIKE
12:00 – 12:45
14:15 – 15:00
16:30 – 17:15
Vyhrávanie ľudových hudieb z rôznych regiónov Slovenska.
Pripravil: Michal Noga

TANEČNÝ DOM – HUCULSKÉ HOLÚBKY
15:30 – 16:15
Tance huculka a holubky z obcí Nyžne Selyšče a Velykyj - Klučiv.
Pripravili: Štefan Štec a Dušana Nuošková

TANEČNÁ ZÁBAVA
22:45 – 01:45
Pripravili: Mariana Svoreňová a Michal Noga

CINTORÍN


PIETNA SPOMIENKA NA ZOSNULÝCH FOLKLORISTOV
12:00
Pripravil: Jozef Burič

MALÁ SCÉNA


TALENTY
12:00 – 13:00
Prezentácia nadaných folklórnych kolektívov a sólistov, ktorí chcú svoje schopnosti ukázať divákom vo Východnej.
Pripravila: Barbora Volochová

Z NAJLEPŠÍCH
13:15 – 14:00
Vystúpenia laureátov celoštátnych súťaží a prehliadok v oblasti folklóru.
Pripravili: Peter a Štefan Kocákovci

HORE ULICOU
14:00 – 15:15
Sprievod obcou Východná a krátka prezentácia všetkých účinkujúcich.
Pripravila: Ľubica Mešková

K PRAMEŇOM
15:30 – 16:15
V Siatine – východnianske zvyky, spevy a tance počas letného slnovratu.
Účinkujú: FSk Kriváň a ĽH Stanislava Šimunku z Východnej

Polomská svadba – svadobné zvyky z Gemerskej Polomy.
Účinkujú: FSk Dolina z Gemerskej Polomy a ĽH Ondreja Hlaváča z Gočova
Pripravili: Viera Tekelová a Vladimír Vnenčák

NA PRIEDOMÍ
16:30 – 17:15
Spievanie a rozprávanie o tom, ako to kedysi vyzeralo na priedomí.
Účinkujú: DFSk Dobrona z Dobrej Nivy, DFSk Brezinky z Polomky, ŽSS Vranky z Nitry, Juraj Matiaš a Mária Kropáčová z Plachtiniec, Ján Ďurov z Veľkého Krtíša, Anna Noskovičová z Dobrej Nivy a iní
Pripravila: Andrea Jágerová

URODENÔ
17:30 – 18:15
Predstavenie ocenených folklórnych súborov z minuloročnej prehliadky choreografií v Liptovskom Mikuláši.
Účinkujú: FS Váh z Liptovského Mikuláša, FS Vagonár z Popradu a FS Považan z Považskej Bystrice
Pripravila: Michaela Košová

KYSUCKÁ MUZIKA
23:00 – 23:45
Koncert kapely žánru folk-rock, fusion, či world-music, ktorá spája prvky tradičnej kysuckej ľudovej hudby s modernými hudobnými postupmi.

VEĽKÁ SCÉNA


POZDRAV Z HRONA
18:45 – 19:15
Pozdrav Horehroncov oslavujúcich 50. výročie Horehronských dní spevu a tanca v Heľpe.
Účinkujú: FSk Heľpan z Heľpy, FS Urpín z Banskej Bystrice, FSk Telgárt z Telgártu, Margetky zo Šumiaca a FSk Brezinky z Polomky
Pripravila: Tatiana Salajová

POZDRAV SPOD POĽANY
19:15 – 19:45
Z uvítacieho programu Svadba na Detve, uvedeného v rámci 50. ročníka Folklórnych slávností pod Poľanou.
Účinkujú: FS Podpoľanec, FS Detva a FSk Detvani z Detvy
Pripravil: Jozef Kulišiak

Z INÉHO SVETA
20:00 – 21:15
Program zahraničných súborov.
Účinkujú: Abriendo Surcos – Rio Cuarto, Argentína; súbor Koidupuna – Tallin, Estónsko; KUD Stanko Paunović – Pančevo, Srbsko; súbor Hacettepe – Ankara, Turecko
Pripravili: Zuzana Drugová a Michal Druga

SLOVENSKO – RODNÁ ZEM
21:30 – 23:00
Scénický program, ktorý zobrazuje pestrosť a rozmanitosť v hudobnom i tanečnom folklóre a ktorý je inšpirovaný filmami Neďaleko do neba a Rodná zem, so spomienkou na významnú osobnosť – režiséra, choreografa, tanečníka, herca Martina Ťapáka.
Účinkujú: FS Váh z Liptovského Mikuláša, FS Skorušina z Lieska, FS Terchovec z Terchovej, FS Podpoľanec z Detvy, FS Technik z Bratislavy, FS Raslavičan z Raslavíc, ŽSS Trnki z Banskej Bystrice, MSS Vernár z Vernára, ĽH Janštovci z Brezovej pod Bradlom, Peter Hrabovský z Banskej Bystrice a Martina Takácsová z Košíc, Mikuláš Szabo z Veľkej Idy a Marek Ťapák
Pripravili: Ľubica Mešková a Roman Malatinec

SPRIEVODNÉ PROGRAMY – AREÁL AMFITEÁTRA


KOLIBA
Prezentácia salašníctva a ovčiarskych prác, spojená s ochutnávkou ovčieho syra a bryndze.

ÚĽUV – JARMOK MAJSTROV REMESIEL
piatok 16:00 – 20:00
sobota 09:30 – 20:00
nedeľa 09:30 – 17:00

ŠKOLA REMESIEL S ÚĽUV-OM
sobota 09:30 – 17:30
nedeľa 09:30 – 15:00

SPRIEVODNÉ PROGRAMY – AREÁL OBCE


VÝCHODNIANSKA IZBA

Koncert kapely žánru folk-rock, fusion, či world-music, ktorá spája prvky tradičnej kysuckej ľudovej hudby s modernými hudobnými postupmi.