Preskočiť na obsah

Alexandra Štefková: Zápas o kvalitu a zápas s publikom

Tento rok sa uskutočnil už devätnásty ročník celoslovenskej súťaže a prehliadky ochotníckeho divadla dospelých hrajúci pre deti, Divadlo a deti − Rimavská Sobota 2010 (3. – 5. 6. 2010).

Alexandra Štefková: Zápas o kvalitu a zápas s publikom (Divadlo a deti)O rok to teda bude už po dvadsiaty krát, čo sa stretnú na tejto prehliadke dospelí alebo tí skoro dospelí hrajúci pre deti. Úroveň inscenácií prehliadky bola oveľa vyššia než minulý rok. Nielen ak ide o počet účinkujúcich súborov alebo sólistov, no zvýšila sa aj kvalitatívna úroveň. Bohužiaľ, to nemôžem povedať o kvalite divákov, teda detí. Každý deň ich prišlo mnoho, hľadisko sa skoro vždy zaplnilo do posledného miesta. Horšie to už bolo s ich koncentráciou, so sledovaním divadelných predstavení. O to ťažšiu úlohu mali účinkujúci. Je dobre známe, že detský divák je najvďačnejší, ale aj najnepozornejší divák. Naozaj nemali ľahkú úlohu, museli bojovať s hlukom, poznámkami z hľadiska, a dokonca aj s mobilmi a elektronickými hrami.
Prečo už dnešné deti nemajú chuť chodiť do divadla, ale radšej sedia pred televízormi, počítačmi atď.? Akoby strácali fantáziu, hravosť, často nevedia prečítať divadelný znak, symbol, nevedia rozvíjať divadelnú asociatívnosť. A koho treba vlastne vychovávať? Deti alebo aj pani učiteľky, ktoré deti zahriaknu, ak sa konečne zasmejú na vtipe na javisku? Odpoveď na otázku, ako vychovať diváka, je možno na prvý pohľad veľmi jednoduchá. Aj práve vďaka tejto prehliadke alebo prehliadke a súťaži Zlatá priadka to snáď bude aj naďalej možné.       
...


Alexandra Štefková
Foto Tibor Lajgút

(Celý článok si prečítate v Javisku 2-3/2010)