Preskočiť na obsah

Podujatia Domu umenia Piešťany v októbri 2010

Hronského rapsódie

"Hronského rapsódie" je kompozícia z diela jedného z najslávnejších slovenských románopiscov Jozefa Cígera Hronského. Vystúpia v nej jeho literárne postavy ako typy, s kľúčovými problémami románov Andreas Búr Majster, Pisár Gráč, Jozefa Mak a Svet na Trasovisku. Výpoveďami týchto postáv sa vyjaví dráma moderného človeka 20. storočia, stíhaného osobnými aj objektívnymi katastrofami. Z prierezu postáv z jednotlivých románov bude jasná koncepcia Hronského, aj jeho zvláštna poetika, ktorá ho radí k autorom svetovej literárnej moderny. V svetovej literatúre u mnohých autorov sú atmosféra, typy postáv a románové situácie veľmi podobné ako tie v Hronského dielach, napr. u Dostojevského, Strindberga, Mária, Gombrowicza, Karla Čapka, Th. Manna a ďalších. Hronského dielo a tak i slovenská literárna modrena sa stávajú prirodzene súčasťou paradigmy svetovej literatúry. Hronský Búr, Hronský Mak, Hronský Gráč, Zuza Rybárová, Jana, Maruša, Jula, Amália a Lucia....to sme my všetci“.

                                                                                         
Mária Bátorová

Jan Kaplický OKO NAD PRAHOU

film Oko nad PrahouVo festivale uvidíte aj filmový dokument Jan Kaplický OKO NAD PRAHOU v réžii Oľgy Špátovej (6.10.2010), ktorý predstavuje triumfálny návrat českého emigranta – architekta Jana Kaplického. Film je obhajobou do budúcnosti hľadiacej filozofie, zaznamenáva tragický, poetický záver jeho obdivuhodnej kariéry. 

Odysseus sa nevrátil Odysseus sa nevrátil [8 MB]

Jan Kaplický OKO NAD PRAHOU

PIEŠŤANSKÉ RANDEZVOUS – 12. ročník česko-slovenského festivalu
Filmové predstavenie
Streda 6.10.2010 o 18.oo h
JAN KAPLICKÝ
OKO
NAD PRAHOU


Tragický príbeh jedného muža, jednej stavby, jednej lásky.
Réžia: Olga Špátová
Účinkujú : Jan Kaplický, Václav Havel, Václav Klaus, Norman    Foster, Vlastimil Ježek
Dokument ČR 2010, MP-12, 78 min.

Film je osobným, ale aj politickým životopisom Chobotnice alebo projektu pražskej Národnej knižnice, ale aj životopisom hlavne posledných rokov života autora návrhu Jána Kaplického, ktorý si vo svojom denníku v roku 1988 okrem iného poznamenal: vyhrať súťaž a mať jednu lásku.
Týmto zápisom,  prečítaným v úvode filmu Eliškou Kaplicky, akoby český architekt svetového formátu  napísal  nielen "scenár" svojej záverečnej životnej  dekády, ale tiež filmu, ktorý sleduje  dramatický spoločenský príbeh tvorivej imaginácie a tiež intímneho vzťahu muža a ženy. Oko režisérky Olgy Špátovej sa v priebehu troch rokov zameralo v Českej republike, Veľkej Británii a Taliansku okrem Kaplického aj na osobnosti V. Havel,  V. Klaus,  P. Bém,  M.  Knížák,  V. Ježek,  E. Kaplicky,  P.  Bobek, E.  Jiřičná,  Z.   Lukeš,  N.  Foster  a ďalších,   ktorých “pohľady   na   vec” zviditeľňujú hranice medzi politikou  a politikárčením,  originalitou a normou, životom a smrťou.

Vstupné:  2,- €  

Tešíme sa na Vašu návštevu!


Vstupenky: 
môžete si zakúpiť v pokladni Domu umenia Piešťany
v pondelok – piatok od 14.00 h do 17.00 h
a hodinu pred predstavením.

kontakty

 

Nebyla to PÁTA, byla to DEVÁTA...

PIEŠŤANSKÉ RANDEZVOUS – 12. ročník česko-slovenského festivalu

Agentura HARLEKÝN  Praha


Aldo Nicolaj   : Nebyla to PÁTÁ, byla to DEVÁTÁ ...

Réžia : Jiří Menzl                Nebyla to PÁTA, byla to DEVÁTA
Účinkujú : Josef Carda, Jana Švandová, Rudolf Hrušínsky
Prilepí sa na Vás žena, organizuje Vám život, privlastní si Vás a nakoniec žiada veci, až Vám z toho behá mráz po chrbte. Ale môže to dopadnúť aj šťastne. A toto práve autor veľmi dobre vymyslel. Komédia je skvelá svojim námetom a dokonalá vďaka majstrovským dialógom.

Ak sú dvaja, môže sa zrodiť láska. Ak vstúpi medzi nich niekto tretí, vznikne dráma. Vážna alebo smiešna, často aj jedno aj druhé, striedavo i súčasne. Najčastejším námetom komédie v minulosti bolo nahováranie s prekážkami, neskôr manželská nevera a najčastejšou situačnou schémou sa stal manželský trojuholník. Častým používaním sa však trojuholník opotreboval a súčasným autorom nezostáva nič iné ako pracne hľadať doposiaľ nevyčerpané možnosti.
Talianskému dramatikovi Aldovi Nicolajovi sa v komédii Nebyla to Páta, byla to Deváta (nemyslí sa tým Beethovenova „ Osudová“ symfónia, ale posledná „ Deviata“ s Ódou na radosť) podarilo objaviť možnosť veľmi originálnu, priam skvelú. Akú, to Vám nemôžeme povedať (tak ako sa pri detektívke nepatrí prezradiť, že vrahom je záhradník.)
Príďte sa pozrieť....       

Vstupné:  12,- €  

Tešíme sa na Vašu návštevu!


Vstupenky: 
môžete si zakúpiť v pokladni Domu umenia Piešťany
v pondelok – piatok od 14.00 h do 17.00 h
a hodinu pred predstavením.

 

kontakty

 

Pohádky z kouzelného kabátu

PIEŠŤANSKÉ RANDEZVOUS – 12. ročník česko-slovenského festivalu
Organizované predstavenie pre materské školy
Utorok 5.10.2010 o 9.00 hod. a o 10.30 hod. v Malej sále

Pohádky z kouzelného kabátu

Pohádky z kouzelného kabátu

Herci odohrajú rôznymi druhmi bábok – prstové, uzlové, maňušky aj klasické bábky, predstavenie veršovaných rozprávok s pesničkami:
O kohoutkovi a slepičce,
O kudličce, rybičce a duhové kuličce a
O Smolíčkovi

Scenár a režie:  Jiří Středa
Hrajú:  Kateřina Táborská a René Krupanský
Autor Jiří Středa patrí k najvýraznejším predstaviteľom bábkovej dramatickej tvorby pre najmenších.    
Zámerom dramaturgie festivalu bolo zaradiť do festivalovej ponuky predstavenie pre najmenších, ktorí sa takýmto spôsobom stretnú s jazykom nám blízkym – s češtinou.
Predstavenie je vhodné pre deti  od 3 rokov do 8 rokov.
Dĺžka predstavenia je cca 45 minút.    

Vstupné je 1,80 €.

Tešíme sa na Vašu návštevu!

 

kontakty

Mesiac na dedine

PIEŠŤANSKÉ RANDEZVOUS – 12. ročník česko-slovenského festivalu

Sobota 16.10.2010 o 19.oo h

 

Divadlo Astorka Korzo 90

 I. S. Turgenev : Mesiac na dedine

Réžia: Roman Polák                         Mesiac na dedine

Preklad: Ján Štrasser

Dramaturgia: Andrea Domeová

Scéna: Tomáš Rusín

Kostýmy: Marija Havran

Hudba: Oskar Rózsa

Účinkujú:  Peter Šimun, Marta Sládečková, Rebeka Poláková,  Zuzana Kronerová / Szidi Tóbiás,  Juraj Kemka, Matej Landl, Róbert Jakab, Vlado Černý, Boris Farkaš, Miroslav Noga,  Lucia Siposová                                

Inscenácia získala hlavnú cenu Dona Quijota za najlepšiu inscenáciu 9. ročníka Medzinárodného festivalu Slavija 2010 v Belehrade - za hru ako celok, čo znamená, že porota ocenila réžiu, interpretáciu, scénografiu, herecké výkony.

Natália (Marta Sládečková) je manželka bohatého podnikateľa (Peter Šimun), jej život prebieha vzrušujúco a príjemne. Popri manželskom živote nadviazala Natália paralelný, veľmi silný a dlhoročný vzťah s Rakitinom (Matej Landl). Mladý učiteľ Beľajev (Róbert Jakab), ktorý práve nastúpil ju však tiež nenecháva ľahostajnou. Natália nemieni opustiť manžela, nechce prerušiť milenecké puto s Rakitinom, zároveň však cíti, že náklonnosť k Beľajevovi ju čoraz viac zasahuje. Mladučkej príbuznej Viere (Rebeka Poláková) sa tiež páči učiteľ Beľajev, ani ona mu nie je nesympatická, Natália sa preto rozhodne vydať dievča za bohatého ale veľmi zvláštneho Boľšincova (Vlado Černý).

V komédii najlepšieho rozprávača príbehov 19. storočia a znalcu ľudských pováh, spisovateľa Turgeneva, je láska rôznych podôb pretkávaná komickými výstupmi groteskných postavičiek v podaní Zuzany Kronerovej / Szidi Tóbiás, Borisa Farkaša a Juraja Kemku. Dvojicu sluhov s charakteristickými črtami commedie dell´arte brilantne stvárňujú Miroslav Noga a Lucia Siposová.

Vstupné:  16,- €  

 

Tešíme sa na Vašu návštevu!

Vstupenky: 
môžete si zakúpiť v pokladni Domu umenia Piešťany
v pondelok – piatok od 14.00 h do 17.00 h
a hodinu pred predstavením.

kontakty

 

 

Český lev

PIEŠŤANSKÉ RANDEZVOUS – 12. ročník česko-slovenského festivalu

Sobota 9.10.2010 o 19.oo h foto z predstavenia Český lev

 

Divadlo Bolka Polívky, Brno

B. Polívka, P.Liška, P. Vachler : ČESKÝ LEV

 

Účinkujú: B. Polívka, P. Liška a hostia

Réžia : B. Polívka

 

 

„Diváci tohoto představení jsou v rolích pozvaných filmařů, umělců a jiných VIP,kteří bývají v hledišti prestižních Českých lvů. Už ve foyeri divadla prožívají podobné pocity,včetně stresu a hlášení přitažlivým altem moderátrorky -"Zaujměte prosím svá místa, přímý přenos začne za 10 min."  – takto predstavuje novú inscenáciu Divadlo Bolka Polívky na svojej webovej stránke.

Bolek Polívka stál pri zrode festivalu PIEŠŤANSKÉ RANDEZVOUS a počas jedenástich ročníkov ani raz nechýbal. Sme poctení, že ani tento rok nebude chýbať a už sa tešíme na stretnutie s ním ako aj na jeho nové predstavenie, na ktoré Vás všetkých srdečne pozývame.

 

Vstupné:  16,- €  

 

Tešíme sa na Vašu návštevu!


Vstupenky: 
môžete si zakúpiť v pokladni Domu umenia Piešťany
v pondelok – piatok od 14.00 h do 17.00 h
a hodinu pred predstavením.

kontakty

 

PIEŠŤANSKÉ RANDEZVOUS 2010

12. ročník česko – slovenského festivalu

Všetci sa už teraz môžete tešiť na piešťanskú a aj slovenskú premiéru nového predstavenia Divadla Bolka Polívky z Brna
foto z predstavenia Český lev ČESKÝ LEV – autorov B. Polívky,  P.Lišku a P. Vachlera, ktoré sa uskutoční v sobotu 9. 10. 2010 o 19.oo hodine. Účinkovať budú: B.Polívka, P.Liška a hostia v réžii Bolka Polívky.
„Diváci tohoto představení jsou v rolích pozvaných filmařů, umělců a jiných VIP,kteří bývají v hledišti prestižních Českých lvů. Už ve foyeri divadla prožívají podobné pocity,včetně stresu a hlášení přitažlivým altem moderátrorky -"Zaujměte prosím svá místa, přímý přenos začne za 10 min.“  – takto predstavuje novú inscenáciu DBP na svojej webovej stránke. Bolek Polívka stál pri zrode nášho festivalu a počas jedenástich ročníkov ani raz nechýbal. Pre náš realizačný tím je to veľká pocta a aj tento rok sa tešíme samozrejme v prvom rade na nové predstavenie ale aj na príjemné stretnutie a debatu s Bolkom a kolegami z divadla.

divadlo ASTORKA KORZO ´90 ( 16.10.2010 o 19.oo hod.) hosťuje s predstavením „Mesiac na dedine" ( v úprave a réžii  Karola Poláka ) - láska rôznych podôb pretkávaná komickými výstupmi groteskných postavičiek  ( v podaní Mesiac na dedineskvelých hercov) je charakteristická pre komédiu najlepšieho rozprávača príbehov 19. storočia  Ivana Sergejeviča Turgeneva.

pre najmenších pripravujeme rozprávočku, ktorá ich očarí. 5.10. 2010 príde k nám divadlo z Prahy s predstavením pod názvom Pohádky z kouzelného kabátu  herci odohrajú s rôznymi druhmi bábok  tri rozprávky

Pohádky z kouzelného kabátu

„O kohoutkovi a slepičce", „O kudličce, rybičce a duhové kuličce" „O Smolíčkovi",  ktoré spájajú hravé verše a pesničky. Uvedieme ho v našej „novej" Malej sále. Bude to v priestoroch terajšej Galérie, kde na malom pódiu chceme realizovať komorné produkcie rôznych umeleckých žánrov. 

okrem už spomenutých predstavení na festivale uvidíte (13.10.2010) Janu Švandovú, Josefa Cardu, Rudolfa Hrušinského v komédii Alda Nikolaja: Nebyla to PÁTÁ, byla to DEVÁTÁ...Nebyla to PÁTA, byla to DEVÁTAKomédia je skvelá svojim námetom a dokonalá vďaka majstrovským dialógom.

v spolupráci s občianskym združením Sonet uvedieme ( 19.10. 2010 – v  predpremiére a 20.10.2010 v premiére ) – monodráma Odysseus sa nevratiltragikomédiu o vernosti samej sebe, od scenáristky a režisérky Zdenky Becker ODYSSEUS SA NEVRÁTIL. V monodráme sa predstaví Katarína Mrázová.

pre stredoškolákov sme na 25.10.2010, podľa scenára Prof. Márie Bátorovej pripravili  literárno - hudobnú kompozíciu venovanú Roku Jozefa Cígera Hronského -  HRONSKÉHO RAPSÓDIE.
Účinkovať budú  :  Lucia Lapišáková, Jana Lieskovská, Ján kompozícia Hromského rapsódieGallovič, Přemysl  Boublík
Hudba a spev : Eva Golovková .                                  
Podujatie sa uskutoční s finančnou podporou MKSR.

vo festivale uvidíte aj filmový dokument OKO NAD PRAHOU v réžii Oľgy Špátovej (6.10.2010), ktorýfilm Oko nad Prahou predstavuje triumfálny návrat českého emigranta – architekta Jana Kaplického. Film je obhajobou do budúcnosti hľadiacej filozofie, zaznamenáva tragický, poetický záver jeho obdivuhodnej kariéry. 

K festivalu už tradične patrí výtvarná tvorba.
V priestoroch Domu umenia Piešťany uvedieme:

 
výstavu výtvarného umenia YOUNG ART SHOW 3,  kde svoje práce vytvorené pomocou rôznych médií ako socha, objekt, maľba, grafika, fotografia, multimédiá, sklo a textilný dizajn predstaví 58 autorov z krajín  Slovensko, Česká Republika, Poľsko, Rumunsko, Grécko, Japonsko, India a USA.
Slávnostné otvorenie /vernisáž/ bude 1. 10. 2010 v piatok o 19:00 v  divadelnej sále Domu umenia, kedy na javisku predvedú svoje kolekcie počas módnej prehliadky 3 módne dizajnérky  Mária Štraneková, Veronika Lokajíčková a Barbora Krempaská. Každá predstaví svoju vlastnú kolekciu a nakoniec ich spoločný projekt, kedy uvedú  kolekciu, inšpirovanú grafickou tvorbou Martina Ševčoviča. Fragmenty grafického média budú použité v oblečení. Výstava potrvá do 30.10.2010. YONG ART SHOW 3


 

Vo výstavnej sieni nám svoju tvorbu predstaví majster Martin Patřičný – hľadač mytológie dreva v umení. Drevorezbársku umeleckú prácu môžeme spoznať prostredníctvom pripravenej expozície pod názvom „ Drevo krásnych stromov". Vernisáž sa bude konať 12.10. o 17.oo hod. a výstava potrvá do 29.10.2010. Výstavu realizujeme s Českým spolkom v Trnavskom regióne.